Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pieniądze Kościoła. Będzie propozycja reformy

0
Podziel się:

Rząd przedstawi Kościołowi konkretne propozycje finansowe.

Pieniądze Kościoła. Będzie propozycja reformy
(Reporter)

Na najbliższym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu rząd przedstawi swoje stanowisko i projekt dotyczący Funduszu Kościelnego._ _

_ - Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przedstawimy nasze stanowisko i projekt dotyczący usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej - emerytalnej, rentowej i zdrowotnej dla księży, duchownych różnych wyznań i kościołów _ - oświadczył szef Michał Boni po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, w ramach podsumowania 100 dni prac rządu. Posiedzenie Komisji Wspólnej zaplanowane jest na połowę marca.

Jak wyjaśnił Boni, projekt dotyczy _ usamodzielnienia (płacenia składki ubezpieczeniowej) w sensie takim, żeby kościoły to płaciły _. _ Otworzymy rozmowę i dyskusję, bo oczywiście będziemy słuchać wszystkich argumentów _ - podkreślił minister.

Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, z którego m.in. finansowane są emerytury duchownych, zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk. Jak mówił, potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Wczoraj Boni mówił, że propozycje zmian zostaną przesłane w oficjalnym dokumencie do wszystkich stron w przyszłym tygodniu. Wcześniej MAC zapowiadało, że zmiany zostaną przedstawione w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o gwarancjach wolności sumienia.

Do tej pory resort nie prowadził konsultacji z Episkopatem, który kilkakrotnie zapowiadał, że jest gotowy do rozmów. Strona kościelna uważa także, iż zmiany dot. Funduszu Kościelnego powinny być poprzedzone dwustronną umową. Zaznacza też, iż Fundusz powinien zostać przekształcony, ale nie zlikwidowany.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m45779.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ciecia;w;armii;uderza;w;kapelanow,179,0,1032627.html) *Teraz oszczędności rządu uderzą w księży * Wojsko zwalnia kolejnych kapelanów i zamyka kościoły garnizonowe. Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Do Funduszu miały wpływać dochody uzyskiwane z przejętego przez państwo majątku kościelnego, a następnie miał on być dzielony między kościoły proporcjonalnie do zabranych nieruchomości. Nigdy tak się nie stało, fundusz jest zasilany z budżetu państwa. Zdaniem ekspertów przekazywane kwoty są kilkakrotnie niższe od tych, jakie można by uzyskać z użytkowania zabranej ziemi.

Z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich kościołów i związków wyznaniowych.

Więcej o zmianach w Funduszu Kościelnym czytaj w Money.pl
Kościół musi ulec politykom? "To niezbędne" PiS zarzuca politykom PO, że ulegają antyklerykalnym nastrojom.
Pieniądze dla Kościoła? "Ale nawet nie ma o czym rozmawiać!" Poseł PO komentuje żądania episkopatu.
Bp Pieronek: PiS dba o swój interes, a nie o Kościół Hierarcha mówi o tym, czy obawia się działań Ruchu Palikota.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)