Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwiastki ziem rzadkich pożądane coraz mocniej. Nowe centrum

W Hanoi otwarto centrum badań eksploatacji pierwiastków ziem rzadkich, które zostało sfinansowane przez Japonię i Wietnam.

Podziel się
Dodaj komentarz
(benketaro/CC/Flickr)

W Hanoi otwarto centrum badań eksploatacji pierwiastków ziem rzadkich, które zostało sfinansowane przez Japonię i Wietnam. Jest to próba przełamaniu monopolu Chin w eksploatacji i eksporcie tych niezwykle ważnych dla nowoczesnych dziedzin techniki surowców.

Na budowę centrum Japończycy wyłożyli około 5,5 mln dolarów. Będzie ono ośrodkiem współpracy naukowców japońskich i wietnamskich w celu opracowania metod wydobycia pierwiastków ziem rzadkich, których złoża znajdują się w Wietnamie.

Według słów japońskiego dyrektora ośrodka, Yoshiaki Igarashi, nowe centrum m_ a zamiar opracować najlepszą metodę uzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich, która spełniałaby wszystkie wymagane normy ekologiczne. _

Japonia nawiązała już kontakty z Kazachstanem, Indiami i Australią w celu zdobycia nowych źródeł pierwiastków ziem rzadkich. Dyrektor Narodowego Instytutu Nowoczesnych Technologii w Tokio, Yasushi Watanabe stwierdził, że _ ostatnio znacznie pogorszyły się warunki bezpieczeństwa Japonii. - Dotyczy to zwłaszcza surowców sprowadzanych z Chin. Dlatego konieczne jest szukanie nowych źródeł zaopatrzenia, zwłaszcza w strategiczne materiały. _

Według raportu Kongresu Amerykańskiego, 98 proc. dostaw pierwiastków ziem rzadkich jest pod kontrolą Chińczyków, którzy od lat oskarżani są o stosowanie praktyk monopolistycznych w eksporcie tych minerałów. Ceny tych pierwiastków w ciągu ostatnich kilku lat wzrosły 10-krotnie.

W związku ze złożonym w marcu wnioskiem USA, krajów UE i Japonii, WTO rozważa podjęcie presji na Chiny w celu skłonienia ich do zaprzestania tej polityki. Rozstrzygniecie sporu miało nastąpić w czerwcu, ale przesunięto je na lipiec, kiedy ma się odbyć panel z udziałem zainteresowanych stron.

Przedmiotem krytyki stały się zasady eksportu 17 minerałów. Kraje UE domagają się od Chin odstąpienia od ustalania ograniczeń eksportowych i odejścia od polityki zaporowych ceł wywozowych. Praktyki te są zaprzeczeniem wolnego rynku i stawiają przedsiębiorstwa europejskie w niekorzystnej sytuacji.

Pierwiastki ziem rzadkich, takich jak itr, lantan, europ i cer są niezbędne w produkcji wielu zaawansowanych technologicznie elementów elektronicznych takich, jak ekrany LCD, telefony komórkowe i przede wszystkim przy wyrobie ogniw akumulatorowych.

Chiny od kilku lat ograniczyły wywóz samych surowców i w zamian próbują zwiększyć eksport gotowych produktów. Dla złagodzenia powstałych trudności, Niemcy podpisali kontrakt na import tych minerałów z Kazachstanu, a Amerykanie otwierają ponownie zamknięte wcześniej kopalnie w Kalifornii.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny poszły w górę 10 razy. Chińczycy tłumaczą W "Białej księdze" pierwiastków ziem rzadkich Chińczycy odrzucają oskarżenia o stosowanie praktyk monopolistycznych w handlu międzynarodowym
UE gromadzi zapasy. By nie zależeć od Chin Unia Europejska gromadzi zapasy pierwiastków ziem rzadkich, niezwykle ważnych dla nowoczesnego przemysłu.
Tagi: pierwiastki ziem rzadkich, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz