Notowania

słowacja
12.07.2010 06:00

Pierwsze decyzje słowackiego rządu Ivety Radiczovej

Członkowie rządu ujawnili swoje priorytety w telewizji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Priorytetem rządu pod kierownictwem Ivety Radiczovej mają być kwestie gospodarcze.

Szef dyplomacji, były premier Mikulasz Dzurinda, stawia na współpracę w ramach grupy wyszehradzkiej. Dzurinda zapewnił, że Słowacja, która przejmuje od Węgier przewodnictwo w grupie, unormuje napięte stosunki z Budapesztem i będzie promować rozwój infrastruktury w Środkowej Europie.

Minister finansów Ivan Miklosz, który podczas rządów premiera Dzurindy w latach 1998-2006 zreformował gospodarkę kraju, zarzucił lewicy, że _ manipulowała wskaźnikami ekonomicznymi, ukrywając prawdę o stanie finansów publicznych _.

Zdaniem Mikolsza, zadłużenie Słowacji _ rośnie w zawrotnym tempie _ i pod koniec bieżącego roku osiągnie 7 procent krajowego produktu brutto. Konieczne są restrykcje w sferze wydatków publicznych, obniżenie stawek podatkowych dla zagranicznych inwestorów i 20-procentowa redukcja zatrudnienia w sferze budżetowej.

Dziś Iveta Radiczova udaje się do Brukseli, aby bronić negatywnego stanowiska rządu w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji i państw Unii Europejskiej.

Zdaniem Radiczovej, pakiet to _ najgorsze z możliwych rozwiązań _. Radicova stwierdziła, że _ Słowacja nie może pomóc Grecji, ponieważ potrzebuje pieniędzy na pomoc dla powodzian i wyprowadzenie kraju z kryzysu _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **Nowy słowacki parlament wymieni szefa rządu** ]( http://news.money.pl/artykul/nowy;slowacki;parlament;wymieni;szefa;rzadu,237,0,641261.html )
* [ ]( http://news.money.pl/artykul/nowy;slowacki;parlament;wymieni;szefa;rzadu,237,0,641261.html )[ **Słowacja** ma problem z powołaniem rządu ]( http://news.money.pl/artykul/slowacja;ma;problem;z;powolaniem;rzadu,17,0,634641.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: słowacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz