Notowania

ministrowie
07.11.2011 08:40

Pierwsze informacje o składzie rządu

Na pewno zostają Radosław Sikorski, Jacek Rostowski i Elżbieta Bieńkowska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Dotąd niemal wszystkie ustalenia dotyczące nowego rządu zapadały w zaciszu gabinetów. Przede wszystkim jednego - należącego do Donalda Tuska - ale także tych, w których urzędują prezydent Bronisław Komorowski i szef PSL Waldemar Pawlak. Teraz, po prawie miesiącu od wyborów, zaczyna się wreszcie czas odkrywania kart.

Do tej pory premier ujawnił tylko, że stanowiska zachowają szef MSZ Radosław Sikorski, minister finansów Jacek Rostowski, szefowa resortu rozwoju regionalnego Ewa Bieńkowska. Posłowie PO są jednak pewni, że Tusk nie pożegna się z Michałem Bonim, choć być może da mu inną funkcję - szefa nowego resortu administracji i cyfryzacji - oraz minister nauki Barbarą Kudrycką.

Całkiem mocną pozycję zdaje się też mieć szef MON Tomasz Siemioniak, który zyskał uznanie Tuska, sprawnie przejmując resort po Bogdanie Klichu. Waldemar Pawlak nie chce zmian: widzi siebie na czele ministerstwa gospodarki, Marka Sawickiego jako ministra rolnictwa i Jolantę Fedak w roli minister pracy.

Niemal na pewno rząd opuszczą natomiast uważani przez Tuska za ministrów raczej kiepskich Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury, i Katarzyna Hall, szefowa MEN. Z innych powodów pożegna się z rządem minister zdrowia Ewa Kopacz. Donald Tusk wskazał ją jako kandydatkę Platformy na marszałka Sejmu, jednocześnie przekreślając szanse na utrzymanie tego stanowiska przez swego wewnątrzpartyjnego konkurenta Grzegorza Schetynę.

I to właśnie jego ewentualna rządowa przyszłość jest w tej chwili chyba najciekawszą niewiadomą dotyczącą nowego gabinetu. Jeszcze niedawno politycy PO żartowali sobie, że Schetyna za karę dostanie trudny resort infrastruktury. Teraz mówią to samo, tyle że już całkiem serio. Nie ma też pewności co do ewentualnych następców Katarzyny Hall i Ewy Kopacz, choć tu wymieniany jest Bartosz Arłukowicz. Natomiast Sławomir Nowak miał dostać propozycję objęcia resortu sportu.

Komentarz

Czytaj więcej o tworzeniu rządu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t98287.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/psl;twierdzi;ze;tusk;pozwalnia;ministrow,23,0,771351.html) PSL twierdzi, że Tusk pozwalnia ministrów Anonimowi ludowcy zdradzają, że w Kancelarii Premiera panuje popłoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t180422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;konstruuje;rzad;i;pisze;expose,112,0,958832.html) Gdzie jest Tusk? W zaciszu gabinetów Mniej aktywny w ostatnich dniach Donald Tusk w zaciszu gabinetów pracuje nad grudniowym expose - mówią eksperci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t179330.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/politycy;po;i;psl;zmiany;w;rzadzie;w;przyszlym;roku,199,0,959175.html) Zmiany Tuska? Do stycznia nie ma żadnych 8 listopada na inauguracyjnym posiedzeniu zbiera się Sejm. Wówczas premier składa dymisję.
Tagi: ministrowie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
Polska The Times
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz