Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pierwszy próg ostrożnościowy zawieszony. Senat zdecydował

Pierwszy próg ostrożnościowy zawieszony. Senat zdecydował

Fot. senat.gov.pl

Senatorowie poparli forsowany przez rząd projekt zawieszenia kar za zbyt duży deficyt budżetu. Zmiana otwiera rządowi drogę do nowelizacji tegorocznego budżetu i zwiększenia deficytu.

Głosowanie nad nowelą ustawy o finansach publicznych, zawieszającą 50 procentowy próg ostrożnościowy było najważniejszym punktem dzisiejszych obrad. Sejm uchwalił nowelizację pod koniec lipca.

Senat nie zgłosił poprawek do noweli oraz nie zgodził się na zmianę tytułu ustawy i nazwanie jej ustawą o zadłużeniu przyszłych pokoleń, jak chciało PiS.

Uchwalona pod koniec lipca nowela zawiesza do końca roku sankcje nakładane na budżet po przekroczeniu tzw. pierwszego progu ostrożnościowego, gdy relacja długu publicznego do PKB przekracza 50 proc. Przewiduje też zawieszenie tymczasowej reguły wydatkowej, która mówi, że wydatki tzw. elastyczne nie mogą rosnąć więcej niż 1 proc. powyżej inflacji.

Przeciwnikami zmiany byli senatorowie z klubu PiS, ale ich wnioski zostały odrzucone. Grzegorz Bierecki złożył w imieniu tzw. mniejszości komisji budżetu i finansów publicznych wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Senator tłumaczył podczas debaty nad ustawą, że zmiany dotyczące progów ostrożnościowych będą skutkować dalszym zadłużaniem polskich gospodarstw domowych. Według niego nowela jest białą flagą wywieszoną przez rząd, że rząd nie ma pieniędzy, żeby płacić rachunki.

Natomiast Jan Maria Jackowski (PiS) przygotował poprawkę zmieniającą tytuł ustawy. Zgodnie z nią mielibyśmy do czynienia z ustawą o zadłużeniu przyszłych pokoleń. Druga poprawka senatora zakładała, że przewidziane w nowelizacji zmiany nie dotyczyłyby 2013 r. Składając poprawki Jackowski mówił, że potrzebne jest powołanie komisji śledczej do spraw finansów publicznych, która wyjaśniłaby stan finansów publicznych i zadłużenie kraju.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek opowiedziała się senacka komisja budżetu i finansów publicznych. Jej przewodniczący Kazimierz Kleina (PO) mówił podczas debaty w Senacie, że w obecnej sytuacji finansów publicznych zmiana jest ważna, jest przygotowaniem do nowelizacji budżetu na 2013 r. Kleina dodał, że bez zmiany ustawy nie byłoby możliwe zaplanowane przez rząd zwiększenie deficytu, a to wiązałoby się z koniecznością radykalnego obcięcia wydatków, albo podniesienia podatków.

Premier Donald Tusk poinformował w lipcu, że deficyt budżetowy w 2013 r. będzie większy o 16 mld zł, a resorty mają obciąć wydatki o 8,5-8,6 mld zł. W sierpniu zostanie przedstawiony projekt nowelizacji budżetu. Według premiera nowelizacja jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu. W sumie brakuje około 24 mld zł. Ubytek ten będzie można pokryć z oszczędności i przez zwiększenie deficytu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski postraszył podniesieniem podatków
Rząd walczy o możliwość dodatkowego zadłużenia państwa. - Krętactwo, manipulacja, nieuctwo - w Sejmie było gorąco.
Premier prognozuje polski wzrost gospodarczy
Według premiera wzrost gospodarczy w drugiej połowie roku nie będzie odbiegał od zakładanego 2,5 procent. Rząd będzie też walczył o utrzymanie deficytu na poziomie 3 procent.
Dziura w budżecie sięga 26 miliardów, ale...
Z bardzo wstępnych szacunków resortu finansów wynika, że deficyt budżetu po lipcu 2013 roku był zbliżony do poziomu deficytu po czerwcu i wyniósł 25 mld 924,4 mln złotych.
deficyt, budżet, finanse publiczne, nowelizacja, próg ostrożnościowy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
T.J.
83.8.148.* 2013-08-11 10:35
Fakt że od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie że żyjemy w strasznie restrykcyjnym i krwiopijczym państwie.
To jak nagina pod siebie przepisy fiskus jest niewyobrażalne,!!! Dziesięć razy opodatkowane te marne grosze które Polacy zarabiają - każdy ruch pieniądzem już raz opodatkowanym podatkiem od wynagrodzeń jest dodatkowo opodatkowany- VAT przy każdym zakupie, podatek przy każdym obrocie, kupnie samochodu, mieszkania, itd !!!
Naprawdę nie dziwię się młodym że uciekają.
Moja córka 26 lat, po studiach jest na zasiłku który jest tak skonstruowany że utrąca całą przedsiębiorczość.
Dostaje chyba ok. 500 zł za tak zwaną gotowość do pracy. Udało jej się załatwić w jedne j z gazet na tzw umowę o dzieło pisanie artykułów do dodatków. Za taki artykuł dostanie ok. 100 zł i co ?? , zarobi miesięcznie 100 czy 200 zł ale straci cały zasiłek !!! Więc co, lepiej się nie wychylać, albo oszukiwać albo nic nie robić. Gdyby choć pomniejszano zasiłek o to co się zarobi to jeszcze by można pracować bo może przyniesie to w przyszłości profity !! A tak to co żyć za 100 zł. Nadmienię że ofert pracy z Urzędu Pracy "0 !!!"
Urzędy Pracy udają że pracują i coraz więcej kosztują a administracja rządowa zadowolona bo wydaje się im ze dbają o Polaków !!! I tak na każdym kroku faktycznie niedługo nie będzie z kogo Łupić !!!!
andrzej58144
77.252.22.* 2013-08-10 15:21
Tak,aktualności przerażają,zadłużać się nasza ekipa potrafi, czy za 15-20 lat ktoś o niej będzie pamiętał? Już wątpię. Podam przykład na swojej rodzinie: żona pracuje w oświacie i chroni ją tylko wiek przedemerytalny, ja po 34 latach pracy jestem bezrobotnym, starszy syn po studiach nie mógł znaleźć pracy i wyjechał za granicę, ani myśli wracać, młodszy syn kończy studia, w ubiegłym roku miał kłopoty ze znalezieniem bardziej atrakcyjnej praktyki i pojechał za granicę do pracy i już planuje wyjazd po studiach – czyli z nas 4-ech już wkrótce nie będzie nikogo aktywnego dla kraju i niebotycznie rozrośnięty fiskus nie będzie miał z kogo zdzierać.
Po cichu zrobiło się nam ni stąd ni zowąd państwo policyjne i monstrualnie rozbudowana mafia skarbowa na usługach rządu ( to dopiero przypadkowe towarzystwo partaczy, kolesiów i wzajemnej adoracji) , już nikt nawet nie wspomina o instytucji państwa przyjaznej dla ludzi, teraz są to dwa przeciwstawne obozy.
Minister finansów najpierw zakłada w budżecie 1,5 mld zł tytułem mandatów , później wyznacza pułap 70,6% "efektywności" mafii skarbowej - ten człowiek, niby minister (w końcu ma tylko wykształcenie licencjackie, bez magisterskiego, z żadnym doświadczeniem w kierowaniu większym projektem, chłopisko uczy się na naszym budżecie za nasze pieniądze, ot, co mu tam, pomylił się tylko na 50% w dziurze budżetowej - a w jakimś wyizolowanym świecie żyje, z ewidentnymi brakami myślowymi, a do tego otrzymuje kolejne stanowisko wicepremiera, żeby dbał "o swoich"), działania naszej władzy to chyba już tylko zabezpieczenie swojego bytu na zasadzie mafijnego wyciągnięcia od ludzi czego się da i naobiecywania, żeby tylko na wyborach jakoś przetrwać, z perspektywy czasu zauważam, że nawet partyjna mafia z czasów komuny nie była tak pazerna i bezczelna jak ci dzisiaj, nie składała się zresztą z takich partaczy jak dzisiaj, szkoda,że ta wywalczona w przeszłości wolność zupełnie zatraciła się w obecnej rzeczywistości stworzonej tylko dla wąziutkiej garstki beneficjentów, których tylko interesy zabezpiecza instytucja państwa ze wszystkimi dostępnymi służbami budżetowymi, które na dodatek my wszyscy musimy finansować, a tyle nam naobiecywano...
Jest mi niezmiernie przykro, wychodzi na to, że za taką klikę chronioną przez mafię skarbową i pozostałe służby represyjne walczyliśmy w dobie przemian, straszne, oni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoją bylejakość i obiecanki cacanki, które są tylko przykrywką do rozkradania państwa, my wylewamy swoje żale, a oni śmieją się, dla mnie to jasne, że jak nie jesienią to przynajmniej przy najbliższych wyborach trzeba tą dworską kamarylę wyeliminować z dalszego rozkradania.
URSUS 1980
213.238.71.* 2013-08-09 21:48
PANIE WAŁĘSA , OBIECYWAŁEŚ , ŻE KOMUNISTÓW PUŚCISZ W SKARPETKACH !!!!!!!!! A TU CO ??? PAŃSCY KUMPLE PUSZCZĄ W SKARPETKACH A NAWET BEZ SKARPET NAS ... ... ... POLAKÓW !!!!!!!!!
.........................................................................................................................................
PARTIA OSZUSTÓW !!!!!!!!
####################################################################
Zobacz więcej komentarzy (17)