Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwszy próg ostrożnościowy zawieszony. Senat zdecydował

0
Podziel się:

Minister Rostowski ma już otwartą drogę do zadłużania kraju. Senat nie zgłosił żadnych poprawek.

Pierwszy próg ostrożnościowy zawieszony. Senat zdecydował
(senat.gov.pl)

Senatorowie poparli forsowany przez rząd projekt zawieszenia kar za zbyt duży deficyt budżetu. Zmiana otwiera rządowi drogę do nowelizacji tegorocznego budżetu i zwiększenia deficytu.

Głosowanie nad nowelą ustawy o finansach publicznych, zawieszającą 50 procentowy próg ostrożnościowy było najważniejszym punktem dzisiejszych obrad. Sejm uchwalił nowelizację pod koniec lipca.

Senat nie zgłosił poprawek do noweli oraz nie zgodził się na zmianę tytułu ustawy i nazwanie jej _ ustawą o zadłużeniu przyszłych pokoleń _, jak chciało PiS.

Uchwalona pod koniec lipca nowela zawiesza do końca roku sankcje nakładane na budżet po przekroczeniu tzw. pierwszego progu ostrożnościowego, gdy relacja długu publicznego do PKB przekracza 50 proc. Przewiduje też zawieszenie tymczasowej reguły wydatkowej, która mówi, że wydatki tzw. elastyczne nie mogą rosnąć więcej niż 1 proc. powyżej inflacji.

Przeciwnikami zmiany byli senatorowie z klubu PiS, ale ich wnioski zostały odrzucone. Grzegorz Bierecki złożył w imieniu tzw. mniejszości komisji budżetu i finansów publicznych wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Senator tłumaczył podczas debaty nad ustawą, że zmiany dotyczące progów ostrożnościowych będą skutkować dalszym zadłużaniem polskich gospodarstw domowych. Według niego nowela jest białą flagą wywieszoną przez rząd, że rząd nie ma pieniędzy, żeby płacić rachunki.

Natomiast Jan Maria Jackowski (PiS) przygotował poprawkę zmieniającą tytuł ustawy. Zgodnie z nią mielibyśmy do czynienia z ustawą o zadłużeniu przyszłych pokoleń. Druga poprawka senatora zakładała, że przewidziane w nowelizacji zmiany nie dotyczyłyby 2013 r. Składając poprawki Jackowski mówił, że potrzebne jest powołanie komisji śledczej do spraw finansów publicznych, która wyjaśniłaby stan finansów publicznych i zadłużenie kraju.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek opowiedziała się senacka komisja budżetu i finansów publicznych. Jej przewodniczący Kazimierz Kleina (PO) mówił podczas debaty w Senacie, że w obecnej sytuacji finansów publicznych zmiana jest ważna, jest przygotowaniem do nowelizacji budżetu na 2013 r. Kleina dodał, że bez zmiany ustawy nie byłoby możliwe zaplanowane przez rząd zwiększenie deficytu, a to wiązałoby się z koniecznością radykalnego obcięcia wydatków, albo podniesienia podatków.

Premier Donald Tusk poinformował w lipcu, że deficyt budżetowy w 2013 r. będzie większy o 16 mld zł, a resorty mają obciąć wydatki o 8,5-8,6 mld zł. W sierpniu zostanie przedstawiony projekt nowelizacji budżetu. Według premiera nowelizacja jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu. W sumie brakuje około 24 mld zł. Ubytek ten będzie można pokryć z oszczędności i przez zwiększenie deficytu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski postraszył podniesieniem podatków Rząd walczy o możliwość dodatkowego zadłużenia państwa. - _ Krętactwo, manipulacja, nieuctwo _ - w Sejmie było gorąco.
Premier prognozuje polski wzrost gospodarczy Według premiera wzrost gospodarczy w drugiej połowie roku nie będzie odbiegał od zakładanego 2,5 procent. Rząd będzie też walczył o utrzymanie deficytu na poziomie 3 procent.
Dziura w budżecie sięga 26 miliardów, ale... Z bardzo wstępnych szacunków resortu finansów wynika, że deficyt budżetu po lipcu 2013 roku był zbliżony do poziomu deficytu po czerwcu i wyniósł 25 mld 924,4 mln złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)