Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS chce od premiera informacji o służbie zdrowia

0
Podziel się:

Klub PiS chce, aby premier Donald Tusk przedstawił na najbliższym
posiedzeniu Sejmu informację o sytuacji w służbie zdrowia.

PiS chce od premiera informacji o służbie zdrowia
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Klub PiS chce, aby premier Donald Tusk przedstawił na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 11 stycznia, informację o sytuacji w służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej i nowej listy leków refundowanych.

W najbliższym czasie do Sejmu trafi wniosek klubu PiS o taką informację - poinformowało biuro prasowe klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Nowa lista leków finansowanych przez NFZ obowiązuje od niedzieli. Zasady tworzenia listy określa ustawa refundacyjna, która również weszła w życie w niedzielę.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną 23 grudnia. Wywołała ona wiele kontrowersji, w piątek resort skorygował ją - dopisano m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, paski do glukometrów.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, ma ona być aktualizowana co dwa miesiące. Eksperci informują, że na nowej liście zabrakło ponad 800 leków, które do tej pory były refundowane. Podkreślają, że za niektóre leki, np. ważne produkty stosowane w onkologii, pomimo kolejnych zmian na liście refundacyjnej, pacjenci nadal zapłacą więcej niż w 2011 r.

Lekarze protestują przeciwko przepisom ustawy refundacyjnej, przewidującym, że lekarze błędnie wypisujący recepty będą zobowiązani do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Ma być tak w przypadku wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych. Lekarz będzie też ponosił odpowiedzialność finansową w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

Sprzeciwiają się także rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia określającemu sposób i tryb wystawiania recept i oraz nakładającemu na lekarzy obowiązek określania na recepcie poziomów odpłatności leków: B - bezpłatne, R - ryczałt, 30 proc., 50 proc., 100 proc. Lekarze sprzeciwiają się też wymogowi wpisywania na recepcie kodów uprawnień pacjenta do refundacji leków.

Czytaj więcej i refundacji leków
Ważne zmiany w ustawie refundacyjnej Posłowie zdecydowali o usunięcie zapisu dotyczącego przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji leków.
Aptekarze zdradzają sposób na sprzedaż refundowanych leków Farmaceuci mogą sprzedać lek ze zniżką, nawet jeśli recepta ma adnotacje _ refundacja do decyzji NFZ _
Ważny głos w sprawie leków refundowanych Stanisław Trociuk pyta ministra zdrowia, dlaczego lista leków refundowanych została ogłoszone bez zachowania vacatio legis.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)