Notowania

wojna na ukrainie
29.08.2014 10:08

PiS chce rezolucji wzywającej rząd do działań ws. Ukrainy

Projekt przewiduje działania na forum UE i NATO na rzecz Ukrainy wobec agresji Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Chochołowski/Money.pl)

Po zakończeniu głosowań Sejmie w tej sprawie ma się odbyć spotkanie Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu.

Witold Waszczykowski (PiS) podczas piątkowych głosowań, w imieniu klubu PiS, zawnioskował o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów w celu rozpatrzenia _ rezolucji wzywającej rząd do podjęcia na forum UE i NATO działań wspierających Ukrainę wobec agresji wojsk Federacji Rosyjskiej _.

Poseł odczytał treść projektu rezolucji: _ W dniu 28 sierpnia br. władze w Kijowie oświadczyły, że Ukraina stała się przedmiotem agresji rosyjskiej. Władze ukraińskie zaapelowały jednocześnie do społeczności międzynarodowej o udzielenie pomocy. Utrzymanie niepodległej, demokratycznej Ukrainy należy do priorytetów polskiej polityki bezpieczeństwa. Wezwanie naszego sąsiada, zaprzyjaźnionego państwa musi się spotkać przede wszystkim z odpowiedzią Polski. Apelujemy do władz polskich o podjęcie zdecydowanej akcji dyplomatycznej wobec naszych sojuszników w celu udzielenie skoordynowanej pomocy Ukrainie _.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, wskazując na Regulamin Sejmu, pod głosowanie poddała jedynie wniosek formalny o przerwę w obradach; Sejm nie wyraził jednak na nią zgody. Marszałek Sejmu poinformowała, że zwoła Konwent Seniorów i Prezydium Sejmu po zakończeniu głosowań.

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oświadczyła w czwartek, że wojska Federacji Rosyjskiej przejęły kontrolę nad Nowoazowskiem i szeregiem innych miejscowości na południu obwodu donieckiego.

Wysoki rangą przedstawiciel NATO powiedział w czwartek w kwaterze Sojuszu w Mons, że _ dobrze ponad tysiąc _ rosyjskich żołnierzy działa obecnie na terytorium Ukrainy. _ Wielkie zaniepokojenie _ informacjami o wejściu rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy wyraziła w czwartek Unia Europejska. Sytuacja na Ukrainie będzie tematem szczytu UE w sobotę, który może zapowiedzieć nowe sankcje wobec Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna na ukrainie, nato, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz