Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS i banki, czyli tropienie czerwonej pajęczyny

0
Podziel się:

Raport, którym posiłkują się posłowie PiS z bankowej komisji jest bardzo niekorzystny dla środowiska bankowego. Autorzy sugerują, że bankowcy rekrutują się z byłych SB-ów, postkomunistów i że bardzo mało jest w bankowości specjalistów.

PiS i banki, czyli tropienie czerwonej pajęczyny
(PAP/ Tomasz Gzell)
bESXfwUR

Raport, do którego dotarli dziennikarze, jest zbiorem informacji o przekształceniach w sektorze bankowym głównie w latach 90-tych.
Nie wiadomo, kto jest autorem tego opracowania. Niektórzy posłowie z bankowej komisji śledczej twierdzą, że raport przygotował Jacek Łęski, ZOBACZ TAKŻE:
Komisja nie będzie słuchać Hanny Gronkiewicz-Waltzdziennikarz związany z prawicą, współautor słynnej publikacji „Wakacje z agentem”. Łęski zaprzecza.

Jednym z załączników do raportu są teksty Łęskiego pisane wraz z Rafałem Kasprowem w „Życiu”.
Są to publikacje dotyczące BIG Banku, zatytułowane: „BIG, czyli jak powstaje czerwona pajęczyna”. Cały raport napisany jest w takiej tonacji, natomiast brakuje dowodów na poparcie przyjętych tez.

Autorzy we wnioskach stwierdzają: ”Istotnym wyróżnikiem środowiska bankowego w Polsce, szczególnie widocznym w latach 90-tych jest obecność na wysokich stanowiskach byłych pracowników służb specjalnych”.
Ale nie podają, ilu i w których bankach owi pracownicy SB znaleźli pracę.

bESXfwUT

Raport wykazuje, skąd rekrutują się kadry bankowe:
ZOBACZ TAKŻE:
Kwaśniewski, Urban, Olechowski na jednej liście„Z byłych polityków: premierów, ministrów finansów; byłych wysokich urzędników komunistycznych; byłych pracowników służb specjalnych; kadry akademickiej, menadżerów zagranicznych niepowiązanych z polskimi układami gospodarczo-politycznymi”.

Jako przykład agentów umocowanych w bankowości podają nazwiska Andrzeja Olechowskiego i Gromosława Czempińskiego.

Raport wskazuje też, którzy posłowie obecnej kadencji są lub byli związani z bankami.
Autorzy stwierdzają, że ”prym wiodą” parlamentarzyści PO i wymieniają nazwiska: Maria Pasło-Wiśniewska (wieloletnia prezes Pekao SA), Hanna Gronkiewicz-Waltz (była prezes NBP), Tadeusz Aziewicz (były członek rady nadzorczej Nordea Bank), Marek Rocki (członek rady nadzorczej Millenium Bank).

Artur Zawisza powiedział Money.pl., że raport jest jednym z wielu, którymi komisja się wspiera w swoich pracach i że nie był on przygotowywany na zlecenie bankowej komisji śledczej.

bESXfwVu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)