Notowania

PiS i PSL zgłosiły swoich kandydatów do RPP

Czas na zgłaszanie przez klubu kandydatów do nowej Rady upłynie w czwartek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Klub PiS zgłosił kandydaturę Andrzeja Kaźmierczaka do Rady Polityki Pieniężnej. Swoją kandydatkę do RPP - wiceminister finansów Elżbietę Chojną-Duch (na zdjęciu) - zgłosił już w ubiegłym tygodniu klub PSL. *

Kaźmierczak - jak informuje klub PiS - jest profesorem Katedry Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Czas na zgłaszanie przez klubu kandydatów do nowej RPP upłynie w czwartek. Sejm powoła trzech członków Rady.
W ubiegłym tygodniu szef klubu POGrzegorz Schetynapoinformował, że kandydatami Platformy do Rady są: posłanka POAnna Zielińska-Głębocka i były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Andrzej Bratkowski. Klub Lewicy ma podjąć decyzję w sprawie swojego kandydata w czwartek rano.

Zgodnie z konstytucją i ustawą o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów NBP. Skład RPP tworzą, zgodnie z ustawą o NBP: jego prezes jako przewodniczący Rady oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów.

Kadencja dwóch członków RPP wybieranych przez Sejm upływa 9 stycznia 2010 r., trzeciego - 7 lutego 2010 r.

Kadencja trzech członków Rady powoływanych przez Senat upłynie 23 stycznia 2010 r. Do tego czasu senatorowie zbiorą się na dwóch posiedzeniach - w dniach 16-18 grudnia oraz 11-14 stycznia 2010 r. Senat wybierze swoich kandydatów do RPP najprawdopodobniej w tym drugim terminie, ponieważ we wstępnym porządku najbliższego posiedzenia nie ma punktu dotyczącego tej sprawy.

Trzej obecni członkowie RPP wybierani przez prezydenta zostali powołani w skład Rady 17 lutego 2004 r., zatem ich sześcioletnia kadencja upłynie w drugiej połowie lutego 2010 r.
* Warunki przyjęcia euro poza naszym zasięgiem
* Rada Polityki Pieniężnej powinna wyprzedzać EBC
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Tagi: rada polityki pieniężnej, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz