Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS krytykuje PE i solidaryzuje się z Węgrami

0
Podziel się:

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział na konferencji prasowej, że projekt PiS jest ważny, bo dotyczy filozofii działania UE.

PiS krytykuje PE i solidaryzuje się z Węgrami
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bECktUXp

Klub PiS chce, by Sejm przyjął uchwałę o solidarności z Węgrami w związku z niedawnym raportem Parlamentu Europejskiego. Raport, zdaniem PiS, to brutalny atak na Węgry, a PE nie miał prawa go przyjąć. Projekt uchwały PiS trafił do Sejmu.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział na konferencji prasowej, że projekt PiS jest ważny, bo dotyczy _ filozofii działania UE _ i groźnych dla naszego kraju i całej UE zmian, jakie zachodzą w Unii.

Odnosząc się do raportu PE na temat Węgier, Błaszczak ocenił, że _ na naszych oczach UE odchodzi od systemu, który został wprowadzony nie tak dawno, Traktatem Lizbońskim, polegającego na tym, że to państwa członkowskie posiadają Unię _. _ Tymczasem Unia zmierza ku temu, by odwrócić tę sytuację, tak jakby to Unia posiadała państwa członkowskie _ - zaznaczył poseł.

bECktUXr

W jego ocenie, _ przy biernej postawie ze strony również władz naszego kraju, mamy do czynienia z próbą pozbawienia podmiotowości państw członkowskich w UE _. Błaszczak uważa, że powinniśmy na to zareagować. Poseł PiS Jarosław Sellin tłumaczył, że jego formacja zdecydowała się na przygotowania projektu uchwały, ponieważ _ jeszcze nigdy żaden kraj UE przez PE nie został tak brutalnie zaatakowany _.

Chodzi o raport PE przyjęty 3 lipca. Eurodeputowani skrytykowali w nim reformy konstytucyjne na Węgrzech i zaapelowali do władz w Budapeszcie o poszanowanie demokratycznych wartości. Dokument przygotował Portugalczyk Rui Tavaresa z frakcji Zielonych. W dokumencie PE sformułowano około 40 zaleceń dla węgierskich władz. Wezwano do usunięcia z konstytucji tych zapisów, które zostały zakwestionowane przez sąd konstytucyjny tego kraju, a także do ograniczenia reform konstytucji i do regulowania takich dziedzin, jak rodzina, sprawy socjalne, fiskalne i budżetowe zwykłymi ustawami.

Dokument przyjęty przez PE, jak mówił Sellin, sprowadza się do tego, że _ PE, jego większości, nie podoba się nowa konstytucja Węgier, to, że jest ona oparta na pewnych wartościach aksjologicznych i są to wartości chrześcijańskie _. _ Nie podoba się to, że małżeństwo jest uznane w tej konstytucji, jako związek kobiety i mężczyzny _ - podkreślił poseł.

_ - Nie możemy w tej sprawie milczeć _ - ocenił Sellin. Jego zdaniem powinny odezwać się w tej sprawie inne parlamenty narodowe. _ Chcemy, abyśmy byli pierwszym parlamentem narodowym, poza węgierskim, który w tej sprawie wyda swoją opinię i wskaże PE, że przekroczył swoje uprawnienia _ - powiedział Sellin.

bECktUXx

_ - Ta rezolucja jest naruszeniem zasady suwerenności _ - ocenił poseł PiS. Podkreślił, że _ duch rezolucji (PE) jest z gruntu lewicowy, w tym duchu Węgry zostały zaatakowane _. Sellin powiedział, że rezolucja PE świadczy też o tym, że _ wraca duch doktryny ograniczonej suwerenności _. Jego zdaniem polski rząd powinien z góry zapowiedzieć, że nie zgodzi się na żadne _ działania wykonawcze wobec Węgier wynikające z tej rezolucji _.

W projekcie uchwały PiS ws. raportu PE napisano, że _ ostrze takiego ataku, dziś skierowanego wobec Węgier, jutro może niesprawiedliwie uderzyć w każde inne państwo członkowskie Unii _.

_ - Uznajemy, że rezolucja ta jest nieuprawnionym naciskiem, niepotrzebną presją na bliskie nam, suwerenne Węgry _ - głosi projekt. _ My, Polacy, nie możemy obojętnie przejść obok faktu naruszania suwerenności i nierównego traktowania Węgier wobec prawa obowiązującego w Unii Europejskiej _ - czytamy.

W projekcie podkreślono, że _ unijne instytucje wywodzące się z o wiele słabszego mandatu demokratycznego nie mogą kwestionować suwerennej polityki państw członkowskich, szczególnie tam, gdzie jest ona wyrazem woli politycznej narodu i nie ma wpływu na zakres kompetencji wspólnotowych _.

bECktUXy

_ - Dostrzegamy, że głównym powodem zastrzeżeń wobec Węgier jest ich stanowcze realizowanie suwerennej polityki, oparcie nowej konstytucji na chrześcijańskich wartościach i umocnienie praw rodziny. Sejm RP uznaje, że taka polityka jest godna poparcia, a nie potępienia _ - napisano w projekcie uchwały.

Podkreślono, że Parlament Europejski uchwalił rezolucję, _ do której nie ma prawa _ i przekroczył zakres swoich uprawnień głównie _ przez arbitralne wyznaczanie wymagań wobec jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej _.

W projekcie przypomniano Parlamentowi Europejskiemu, że _ Węgierskie Zgromadzenie Narodowe to nie podległy mu +parlament lokalnych władz+, lecz demokratyczne przedstawicielstwo dumnego, zasłużonego dla Europy narodu węgierskiego _. Autorzy projektu podziękowali też polskim posłom do PE za _ sprzeciw wobec podjętej w nim rezolucji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą pilnych zmian w Konstytucji. Dlaczego? _ Powodem jest ignorowanie przez władzę inicjatyw obywatelskich, cieszących się ogromnym poparciem _ - argumentują posłowie.
"Państwo kładzie łapę na oszczędności" - Ta ustawa godzi w ideę spółdzielczości - uważa Jacek Sasin, poseł PiS.
Fotoradarów będzie mniej? PiS ma propozycję Fotoradary tylko w miejscach szczególnie niebezpiecznych, a pieniądze z mandatów tylko na drogi - proponuje Prawa i Sprawiedliwość.
bECktUXS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)