Notowania

budżet
15.12.2009 17:10

PiS ostrzega: Deficyt budżetowy będzie większy

Aleksandra Natalli-Świat zaproponowała utworzenie tzw. kotwicy budżetowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Deficyt budżetowy w przyszłym roku będzie większy niż przewiduje projektowana ustawa, gdyż część wydatków jest _ zamiatana pod dywan _ - powiedziała podczas debaty budżetowejAleksandra Natalli-Świat (PiS). Zaproponowała utworzenie tzw. kotwicy budżetowej, dzięki której możliwe by było kontrolowanie wzrostu długu publicznego.

Posłanka zaznaczyła, że zakładany poziom deficytu budżetowego w 2010 roku ma wynieść 52,2 mld zł, ale rząd tak skonstruował budżet - wprowadził podział na budżet krajowy i budżet środków europejskich - że _ doskonale utrudnia analizę finansów publicznych _. _ - Deficyt środków europejskich nie jest wliczany do deficytu budżetu państwa, a to kolejne 14,4 mld zł _ - mówiła Natalli-Świat.

Dodała, że finansowanie budowy dróg, podobnie jak w 2009 r., ma się odbywać poprzez Krajowy Fundusz Drogowy (KFD). Na ten cel ma być wydane ponad 27 mld zł, z tego prawie 19 mld zł ma być pozyskane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i emisji obligacji. Tak więc w 2010 r. _ zamieciono pod dywan _, czyli przesunięto do KFD 18,9 mld zł - uważa Natalli-Świat.

Według posłanki PiS uwzględniając braki środków z KFD i FUS oraz deficyt środków europejskich, rzeczywisty deficyt budżetowy sięgnie blisko 97 mld zł.
Zdaniem Natalli-Świat kolejnym problemem jest finansowanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Dotacja budżetowa nie pokryje potrzeb Funduszu w 2010 r., toteż ma być zasilony on z pieniędzy Funduszu Rezerwy Demokratycznej w kwocie 7,5 mld zł i ma być zaciągnięta na ten cel pożyczka ok. 3,8 mld zł.

Posłanka PiS uważa, że naprawa finansów publicznych musi się zacząć od przedstawienia ich stanu faktycznego. _ - Najwyższy czas przywrócić przejrzystość i stabilność finansów publicznych i skończyć z zasadą kreatywnej księgowości _ - podkreśliła Natalli-Świat.

_ - PiS proponuje przywrócenie zasady +kotwicy budżetowej+, narzędzia umożliwiającego kontrolę długu publicznego poprzez kształtowanie relacji dochodu i wydatku. Ta sprawdzona w latach 2006-2007 zasada pozwoli budować stabilną i wiarygodną politykę finansową w miejsce skokowych zmian _ - powiedziała Natalli-Świat.

Wyjaśniła, że chodzi o zarządzanie wielkością długu publicznego poprzez odpowiedzenie określenie relacji pomiędzy dochodami, a wydatkami. Dodała, że _ wprowadzenie kotwicy budżetowej i ograniczenie wzrostu deficytu wymaga wprowadzenia zmian konsolidacyjnych w sektor finansów publicznych, w miejsce +wypychania+ poza budżet, optymalizacji wydatków w miejsce szukania oszczędności i zwiększenia dochodów poprzez poszerzenie bazy podatkowej _.

Zgodnie z projektem budżetu w przyszłym roku dochody wyniosą 248 mld 868 mln 601 tys. zł, wydatki - nie więcej niż 301 mld 82 mln 817 tys. zł. Przychody z prywatyzacji osiągną około 25 mld zł. Ministerstwo Finansów zakłada, że w 2010 r. z podatków ma wpłynąć do budżetu ponad 223 mld zł. Z tego z VAT - 106,2 mld zł, z akcyzy - 53 mld zł, z podatku od hazardu - 1,5 mld zł, CIT - 26,3, PIT - 36 mld zł.

Raport Money.pl
*Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej * Minister finansów zapowiada, że w budżecie państwa na 2010 rok zabraknie ponad 52 mld złotych na sfinansowanie zaplanowanych wydatków. Czytaj w Money.pl
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz