Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gmo w polsce
04.01.2013 18:01

PiS: Rząd pozwala na obrót roślinami GMO

Rozporządzenia i ustawa wejdą w życie 28 stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(shanii/sxc.hu)

*Rząd pozwala na obrót roślinami genetycznie modyfikowanymi - twierdzą posłowie PiS. Ich zdaniem umożliwia to nowa ustawa o nasiennictwie i rozporządzenia do niej. *

Politycy PiS podczas konferencji prasowej w Sejmie odnieśli się do czwartkowego oświadczenia ministra rolnictwa Stanisława Kalemby, który powiedział, że z chwilą wejścia w życie ustawy o nasiennictwie i rozporządzeń wydanych w środę przez rząd, Polska będzie wolna od upraw roślin GMO. Rozporządzenia i ustawa wejdą w życie 28 stycznia.

_ Rozporządzenia wprowadzają zakaz stosowania materiału siewnego, co nie oznacza, że jest zakaz obrotu tym materiałem. A więc Polska jest całkowicie otwarta na możliwość importu setek tysięcy kukurydzy MON 810 i ziemniaków Amflora genetycznie modyfikowanych _ - ocenił poseł PiS Jan Szyszko.

_ Jakie rośliny mogą być w Polsce uprawniane na bazie nowych rozporządzeń? Co będzie z rzepakiem, genetycznie modyfikowaną soją i innymi roślinami, które są wpisane w katalogi UE? _ - pytał.

Poseł PiS Robert Telus powiedział, że zakaz GMO powinien być wprowadzony ustawowo. Przypomniał, że PiS złożyło w Sejmie stosowny projekt.

Nowa ustawa o nasiennictwie zawiera dwie regulacje dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych. Dopuszcza ona rejestrację nasion GMO, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski. Pozostałe przepisy dotyczą wytwarzania i wprowadzania do obrotu materiału siewnego, w tym także odmian regionalnych i amatorskich. Ustanawia zasady dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, a także przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych, warzywnych, szkółkarskich, a także materiału rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych.

Wydane przez rząd rozporządzenia do ustawy zakazują uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora.

Minister rolnictwa mówił w czwartek, że z chwilą wejścia w życie ustawy o nasiennictwie i rozporządzeń, _ Polska będzie wolna od upraw roślin GMO _. Kalemba zaznaczył, że do tej pory nie było przepisów umożliwiających kontrolowanie upraw na polach. Natomiast ustawa upoważnia do tego Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W razie wykrycia upraw GMO, są sankcje dla rolnika, łącznie ze zniszczeniem takiej uprawy.

Rozporządzenia rządu są realizacją zapowiedzi premiera Donalda Tuska. _ W sprawie GMO podjęliśmy decyzję, która jest wymuszona przepisami europejskimi. Myślę, że można by tę decyzję podjąć dużo wcześniej, ale wszyscy - pan prezydent, rząd - mamy ambiwalentne przekonanie. Z jednej strony chcemy, aby Polska - ze względu na grożące kary - implementowała przepisy europejskie, dotyczy to także tej kwestii. Z drugiej strony nie ma wśród nas nikogo, kto byłby entuzjastą GMO. Dlatego rząd przygotowywał na poziomie rozporządzeń przede wszystkim takie przepisy, które wykluczą w Polsce możliwość uprawiania GMO _ - mówił premier w listopadzie.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/m253712.jpg ) ] (http://tech.money.pl/gmo-w-senacie-pis-zapowiada-skarge-0-1206279.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To finał walki o GMO? PiS straszy wnioskiem Organizacje ekologiczne liczą, że rząd wyda szybko odpowiednie rozporządzenia do nowej ustawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/m257345.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wotum;nieufnosci;dla;arlukowicza;wniosek;pis;zaopiniowany;negatywnie,157,0,1225885.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Poseł do Arłukowicza: Pan żyje w matriksie _ Pan zobligowany jest patrzeć na twarz polskiego pacjenta, która jest smutna, upokorzona i zagubiona _ - powiedział poseł PiS.
Tagi: gmo w polsce, gmo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz