Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS za dodatkowymi miliardami na armię

0
Podziel się

Prawo i Sprawiedliwość chce zwiększenia finansowania polskiej armii do poziomu 2 proc. PKB. Klub PiS złożył projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie.

PiS za dodatkowymi miliardami na armię
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDBbAgSt

Prawo i Sprawiedliwość chce zwiększenia finansowania polskiej armii do poziomu 2 proc. PKB, a także by minimum 25 proc. budżetu wojska przeznaczane było na jego modernizację. Klub PiS złożył projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Na konferencji prasowej Mariusz Antoni Kamiński (PiS) przypomniał, że prezydent Bronisław Komorowski podczas czerwcowego spotkania z prezydentem USA Barackiem Obamą zapowiedział _ zwiększenie budżetu MON do poziomu 2 proc. PKB _. _ Wydawało się, że będzie to już w 2015 roku i PiS poparło tę inicjatywę _ - podkreślił Kamiński.

Zwrócił też uwagę, że obecnie resort obrony mówi, że finansowanie polskiej armii mogłoby się zwiększyć od 2016 roku, a ministerstwo finansów _ mówi nawet o 2017 roku _. _ To jest kwestia naszej wiarygodności, także przed Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami w NATO _ - uważa poseł PiS.

bDBbAgSv

Dlatego - jak powiedział Kamiński - PiS złożył projekt zmian w ustawie o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych RP, który miałby zwiększyć budżet Ministerstwa Obrony Narodowej do poziomu 2 proc. Produktu Krajowego Brutto. _ Chcielibyśmy, by tak było już w budżecie państwa na 2015 roku _ - dodał Kamiński.

Obecnie, zgodnie z ustawą, na finansowanie potrzeb obronnych RP przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 1,95 proc. PKB.

Drugą propozycją PiS jest zwiększenie wydatków z budżetu MON przeznaczanych na modernizację wojska do minimum 25 proc. Aktualnie jest to minimum 20 proc. _ Chcemy, by więcej środków przeznaczane było na samą modernizację sił zbrojny _ - mówił Kamiński.

Według posła PiS zwiększyłoby to budżet MON o około 800 mln zł. Jak powiedział, te środki powinny pochodzić z cięć w administracji rządowej. _ Mniej urzędników, a więcej ochotników Narodowych Sił Rezerwowych _ - zaznaczył Kamiński.

bDBbAgSB

Podczas czerwcowego spotkania w Warszawie prezydenci Polski i USA zapowiedzieli zwiększenie środków na obronność. Bronisław Komorowski chce, by poziom finansowania polskich Sił Zbrojnych został podniesiony do 2 proc. PKB, a Barack Obama zapowiedział 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych. _ W porozumieniu z rządem przedstawiłem prezydentowi Obamie polską wolę wykonania gestu o wymiernej wartości, jeśli chodzi o podniesienie poziomu własnego zaangażowania w kształtowanie budżetu obronnego, ale również wykonanie gestu, jeśli chodzi o zachęcenie innych krajów członkowskich NATO do pójścia tą samą drogą, jako odpowiedzi na to, że inne kraje w sąsiedztwie Polski podnoszą w sposób bardzo istotny poziom zaangażowania finansowego w budżety obronne _ - mówił w czerwcu Komorowski.

Prezydent Polski podkreślał także wielokrotnie, że nie można dopuścić do sytuacji, w której kraje NATO zmniejszają swoje nakłady na obronność, a wschodni sąsiad Sojuszu je zwiększa.

Także premier Donald Tusk mówił, że podniesienie nakładów na zbrojenia z 1,95 do 2 proc. PKB rocznie, będzie dodatkowym argumentem na rzecz polskiego bezpieczeństwa. W czerwcu wyrażał nadzieję, że wszystkie siły parlamentarne zgodzą się na taką zmianę.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk będzie negocjował z Komorowskim ws. armii Podczas wizyty prezydenta USA Baracka Obamy, Bronisław Komorowski zapowiedział podniesienie wydatków na wojsko do poziomu dwóch procent PKB.
Dodatkowe pieniądze na armię. Pójdą na... Polska będzie też tworzyć infrastrukturę potrzebną na przyjęcie sił NATO, w tym lotniska - ujawnił Szef MON Tomasz Siemoniak.
Do wyborów już tylko rok, a Tusk spełnił zaledwie połowę obietnic Nie ma właściwe żadnych szans, żeby zrealizować cały program z 2011 roku.
bDBbAgSC
bDBbAgSW
Źródło:
KOMENTARZE
(0)