Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS: Zasady przyznawania rent strukturalnych do Trybunału

0
Podziel się:

Rozporządzenie ministra rolnictwa ograniczające przyznawanie rolnikom rent strukturalnych narusza zasady równości wobec prawa - uważają politycy PiS i Stronnictwa Piast.

PiS: Zasady przyznawania rent strukturalnych do Trybunału
(JoostJB/CC/Flickr)

Rozporządzenie ministra rolnictwa ograniczające przyznawanie rolnikom rent strukturalnych narusza zasady równości wobec prawa i powinno być zbadane przez Trybunał Konstytucyjny - uważają politycy PiS i Stronnictwa Piast.

Senator PiS Lucjan Cichosz poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Lublinie, że skierował do TK wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją rozporządzeń ministra rolnictwa z 2007 i 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania rent strukturalnych. Wniosek ten Cichosz skierował jako przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Ojczyzna.

Rozporządzenia ministra rolnictwa - zdaniem Cichosza - dzielą rolników na lepszych i gorszych, zmieniają kryteria dostępu do rent strukturalnych w trakcie trwania programu i tym samym naruszają konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

Renty strukturalne przyznawane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie ustawy z 7 marca 2007 r. o wspieraniu obszarów wiejskich przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

Szczegółowe kryteria przyznawania rent określają rozporządzenia ministra rolnictwa. Przy ostatnim naborze, który odbył się we wrześniu 2010 r., warunki te zostały zaostrzone. Przyznanie renty uwarunkowane było m.in. tym, jakiej wielkości areał przekazywał rolnik ubiegający się o rentę młodszemu rolnikowi. W woj. lubelskim miało to być minimum 6 ha, a powstające po przekazaniu tego gruntu gospodarstwo musiało mieć co najmniej 10 ha.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pis;pozwie;sawickiego;za;unijne;doplaty,97,0,772705.html) PiS pozwie Sawickiego, za unijne dopłaty
Jak powiedział Cichosz, w ostatnim naborze w całym kraju wnioski o przyznanie rent strukturalnych złożyło blisko 11,5 tys. rolników. Prawo do renty strukturalnej dostało blisko 6,2 tys. rolników, a ponad 4,6 tys. znalazło się na listach rezerwowych i ostatecznie wydano im decyzje odmowne.

_ - Jest to znacząca liczba rolników skrzywdzonych poprzez rozporządzenia ministra rolnictwa niezgodne z ustawą o przyznawaniu tych rent oraz jest to niezgodne z konstytucją, bo różnicujące na lepszych i na gorszych _ - powiedział Cichosz.

Poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz przypomniał, że w poprzednich dwóch naborach do rent strukturalnych warunki ich przyznawania były znacznie łagodniejsze. - _ We wcześniejszych naborach około 50 tys. rolników otrzymało renty strukturalne na innych zasadach niż ci w ostatnim naborze. Tam kryteria były łagodniejsze, teraz zostały zaostrzone _ - powiedział Michałkiewicz.

Według Cichosza przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że minister rolnictwa nie zadbał o należytą ilość funduszy na ten cel. Ponadto - jak podkreślił senator - rozporządzenia ministra wydane w 2010 r. zmieniały zasady przyznawania rent w trakcie trwania tego programu, co narusza zasadę równości wobec prawa.

Obecny na konferencji prezes Stronnictwa Piast Zdzisław Podkański powiedział, że rozporządzenia ministra rolnictwa zaostrzające kryteria otrzymania renty strukturalnej w zależności od wielkości przekazywanego areału prowadzą do tego, że renty te otrzymują bogatsi rolnicy, a biedniejsi nie mają na nie szans.

Podkański powiedział, że Piast przygotował wzór skargi do sądu administracyjnego i zachęcał rolników, którzy nie dostali rent, aby się zgłaszali i występowali do sądu o uchylenie tych decyzji. - _ Wyraźnie widać tu dyskryminację i krzywdę rolników. Część rolników, mimo że spełnia podstawowe kryteria ustawowe, została pozbawiona prawa do renty strukturalnej rozporządzeniem ministra rolnictwa _ - dodał Podkański.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t97351.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;zaskarzylo;kodeks;wyborczy;do;tk,80,0,793680.html) PiS zaskarżyło Kodeks wyborczy do TK Chodzi m.in. o dwudniowe głosowanie, zakaz płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji jednomandatowe okręgi w wyborach do senatu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t134409.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;zlozy;wniosek;w;sprawie;malzenstw;gejow,12,0,790028.html) PiS złoży wniosek w sprawie małżeństw gejów Jarosław Kaczyński chce, by Trybunał Konstytucyjny zablokował ustawę, która jego zdaniem legalizuje małżeństwa homoseksualne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/bedzie;wiecej;pieniedzy;na;renty;rolnikow,153,0,763289.html) Będzie więcej pieniędzy na renty rolników? Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce, by pulę powiększyć o 90 milionów euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)