Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS znów składa wniosek w sprawie paktu fiskalnego

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny umorzył na niejawnym posiedzeniu postępowanie w sprawie zgodności paktu fiskalnego z konstytucją.

PiS znów składa wniosek w sprawie paktu fiskalnego
(PAP/Paweł Supernak)

Po tym, gdy prezydent ratyfikuje unijny pakt fiskalny, PiS złoży ponownie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności paktu z konstytucją - powiedział PAP poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Trybunał Konstytucyjny umorzył na niejawnym posiedzeniu postępowanie w sprawie zgodności paktu fiskalnego z konstytucją. O zbadanie tej kwestii wystąpili do TK posłowie i senatorowie PiS.

Powodem umorzenia było to, że politycy PiS złożyli swoje wnioski w momencie, gdy pakt nie był jeszcze częścią obowiązującego porządku prawnego w Polsce - zrobili to bowiem choć prezydent Bronisław Komorowski nie podpisał jeszcze aktu ratyfikacji. W opublikowanym w interencie postanowieniu Trybunał przypomniał, że umowa międzynarodowa stanowi część krajowego porządku prawnego dopiero wówczas, gdy zostanie ratyfikowana przez prezydenta. Z tego powodu TK uznał wnioski za niedopuszczalne.

_ - Jest zaskakujące, że kolejne miesiące mijają, a pakt nie jest ratyfikowany. Podtrzymujemy nasze zastrzeżenia. W takim razie powtórzymy nasz wniosek w momencie, gdy Polska ratyfikuje pakt _ - powiedział Szczerski.

Dodał, że _ ciągły brak ratyfikacji podważa argumentację polityków strony rządowej, którzy twierdzili, że pakt daje nam możliwość zasiadania przy wspólnym europejskim stole i współdecydowania _.

_ - Jeżeli prezydent nie przedkłada ratyfikacji, wstrzymuje Polskę przy stole decyzyjnym, działa wbrew rządowi. To bardzo interesujące _ - stwierdził Szczerski.

W skardze do TK posłowie i senatorowie PiS zarzucali paktowi, że ogranicza kompetencje Sejmu i rządu, ingeruje w uprawnienia narodu polskiego wynikające z konstytucji, jest niezgodny z zasadą suwerenności w zakresie prawa narodu polskiego do określania swoich interesów politycznych oraz z zasadą dobra wspólnego, uszczupla zakres kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, tworzy nową kompetencję unijnego Trybunału Sprawiedliwości w obszarze prawa polskiego.

W skardze stwierdzono też, że głosowanie w parlamencie nad ustawą zezwalającą na ratyfikację paktu nie powinno odbywać się zwykłą większością głosów, ale na podstawie art. 90 konstytucji - mówiącego, że _ RP może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach _. Wymaga on 2/3 głosów podczas głosowania w obu izbach parlamentu. PiS uważa, że ustawa dot. ratyfikacji paktu fiskalnego powinna być głosowana w tym trybie, bo pakt _ dokonuje przekazania szeregu kompetencji organów władzy państwowej na rzecz UE, poprzez przyznanie ich niektórym jej instytucjom _.

Prezydent 28 lutego podpisał ustawę zezwalającą mu na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego. Po podpisaniu tej ustawy pozostaje jeszcze podpisanie aktu ratyfikacji przez prezydenta i ogłoszenie traktatu w Dzienniku Ustaw.

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński mówił w lutym, że prezydent nie podzielił zastrzeżeń partii opozycyjnych co do konstytucyjności paktu fiskalnego, a także trybu jego ratyfikacji. Dziekoński stwierdził wówczas, że _ prezydent analizował kwestię paktu fiskalnego z punktu widzenia konstytucyjnego i nie znalazł w procedurze zatwierdzania tego paktu takich elementów, które powodowałyby konieczność weryfikacji tej oceny poprzez mechanizm Trybunału Konstytucyjnego, odesłania jej do Trybunału _. Dziekoński powiedział też wówczas, że ratyfikacja paktu to _ kwestia techniczna _.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemiecki minister: "To krytyczna sytuacja" Według mediów sąd może jednak wydać werdykt dopiero jesienią.
Analiza Pawłowicz. OFE do Trybunału? Według posłanki, istnienie OFE może godzić w art. 64 konstytucji. Stanowi on, że każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia.
To związanie jest krzywdzące dla obywateli Janusz Piechociński zapowiedział, że to nie koniec walki i zmianę przepisów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)