Notowania

Prezent od pracodawcy. Skarbówka nie chce PIT

O interpretację przepisów wystąpiła firma, zajmująca się produkcją i obrotem środkami smarnymi. W tym roku obchodzi swoje 20-letnie i z tej okazji chce sprezentować pracownikom walizki z wygrawerowanym logo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/Wojciech Strozyk/REPORTER)

Dostałeś prezent z okazji jubileuszu w pracy i boisz się fiskusa? Niepotrzebnie. Okolicznościowy podarunek od szefa nie jest przychodem dla zatrudnionego – tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

O sprawie pisze piątkowa „Rzeczpospolita”. O interpretację przepisów wystąpiła firma, zajmująca się produkcją i obrotem środkami smarnymi. W tym roku obchodzi swoje 20-letnie i z tej okazji chce sprezentować pracownikom walizki z wygrawerowanym logo.

Spółka zaznacza, że prezent nie jest dodatkową gratyfikacją za wykonaną pracę. Celem jest uczczenie jubileuszu i podkreślenie roli każdego pracownika w kształtowaniu pozycji firmy. Ma to być pozytywny bodziec, który wzmocni więź zatrudnionych osób z pracodawcą – czytamy w dzienniku.

Zobacz także: Rozliczasz PIT? Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać

Fiskus uznał, że nie wszystkie świadczenie otrzymane od pracodawcy można uznać za dodatkowy przychód. W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 określono kryteria, jakie muszą być spełnione, aby przekazane pracownikowi prezenty uznać za przychód. Po pierwsze pracownik powinien skorzystać z upominku dobrowolnie. Po drugie świadczenie musi być spełnione w interesie pracownika, a nie pracodawcy. Po trzecie powinno przynieść mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków, który musiałby ponieść. Po czwarte korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnie.

Te kryteria w sprawie, którą zajęła się Krajowa Informacja Skarbowa, nie są spełnione. Upominek nie jest korzyścią majątkową dla obdarowanej osoby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: skarbówka, podatki, wiadomości, porady, gospodarka, baza wiedzy, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-11-2018

trickHieny, jak się z nimi podzielimy to jest ok. Pracodawca rozdaje swoje własne pieniądze, nie cudze jak system, więc dlaczego żądacie od pracownika … Czytaj całość

11-11-2018

Jacek 57Dziś nie jest korzyścią a jutro inna interpretacja i płacimy podatek. W tym kraju nic nie jest pewne nawet podatki !

23-12-2018

lejący na KASTo jest klasyczny przykład jak hieny podatkowe zakładają pułapkę na przedsiębiorce, przed upływem 5 lat dostanie inną interpretacje + odsetki za 4 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)