Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PIT 2008 - ulga za darowiznę

0
Podziel się:

Poza popularnym jednym procentem podatku można także odliczyć darowiznę na cel charytatywny. Odliczenia od dochodu dokonać mogą także honorowi dawcy krwi.

Dla kogo

Darczyńca

Sposób odliczania

Odliczane od dochodu

Limity

Limit odliczenia ustalony jest na kwotę dokonanej darowizny, nie może jednak przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Wyjątkiem jest tu darowizna przekazana na charytatywno-opiekuńczą działalność kościelną. W tym przypadku można podarować nawet cały osiągnięty dochód i skorzystać z ulgi w pełnej wysokości.

Ulga dla honorowych dawców krwi ustalana jest w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew.

Ekwiwalent określany jest w przepisach wykonawczych do ustawy o publicznej służbie krwi.

Opis

  1. Od podstawy obliczenia podatku odlicza się kwoty darowizn przekazanych na cele:

a) określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom pożytku publicznego lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym Polska państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele.

b) kultu religijnego

c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.

  1. Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą (na podstawie ustaw o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych).

Uwagi

Co istotne, nie można odliczyć darowizn, przekazanych na rzecz osób fizycznych. Ulga nie dotyczy też:

  • - osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami
    • - partii politycznych, związków zawodowych, fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa

Jeżeli chcemy dokonać odliczenia od darowizny przekazanej organizacji z innego państwa Unii Europejskiej bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego, musimy udokumentować, że organizacja ta spełnia ustawowe warunki.

Potrzebne więc będzie oświadczenie tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji działających w Polsce, realizującą cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych oraz

Musi też istnieć podstawa prawna wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, lub odrębnych ustaw, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

W przypadku darowizny rzeczowej, gdy jej przedmiotem były towary opodatkowane VAT, za kwotę darowizny przyjmuje się kwotę brutto, czyli wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z generalną zasadą - wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. W przypadku darowizn wysokość przekazanej kwoty musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w przypadku dawców krwi w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Dla darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą darczyńca musi przedstawić pokwitowanie odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

W zeznaniu rocznym należy wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczonej darowizny oraz określić obdarowanego poprzez podanie m.in. jego nazwy i adresu.

Podstawa prawna

art. 26 ust. 1 pkt 9 oraz ust. 6e, art. 45 ust. 5c-5g Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)