Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB Polski w 2012 roku wyniesie 2,3 procent

0
Podziel się:

Średni wskaźnik PKB dla wszystkich 29 państw, w których działa EBOR, za 2012 roku wynosi 3,1 procent. W 2011 roku wynosił 4,8 procent.

PKB Polski w 2012 roku wyniesie 2,3 procent
(fatihhoca/iStockphoto)

Polska gospodarka w ujęciu średniorocznym wzrośnie o 2,3 procent w tym roku, wobec rządowej prognozy 2,5 proc., a w 2013 roku o 3,7 proc. Tak przewiduje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Średnioroczną inflację za 2011 r. EBOR szacuje na 3,9 proc., deficyt sektora finansów publicznych za zeszły rok na minus 5,7 proc. PKB, saldo rachunku obrotów na minus 4,8 proc. PKB, a napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich za 2011 r. na 1,6 proc. PKB.

_ Polska gospodarka skorzysta na znacznym osłabieniu złotego, który od lata 2011 r. stracił do euro ponad 12 proc. Wybrany na drugą kadencję rząd ogłosił ambitny program fiskalnej konsolidacji, zakładający deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 3 proc. PKB, zaś zapowiedź długo odwlekanych reform, w tym emerytalnej, została dobrze przyjęta przez rynki _ - czytamy w opublikowanym raporcie.

_ Fiskalne zacieśnienie będzie ciągnąć w dół wskaźniki wzrostu w Polsce i na Łotwie. W miarę jak banki zachodnie normalizują swoje mechanizmy finansowania, bilanse płatnicze państw regionu w aspekcie transferów bankowych wyraźnie wskazują na ich malejący napływ do Polski i istotny odpływ z krajów bałtyckich i Węgier _ - dodano.

Średni PKB ośmiu państw zaliczanych przez EBOR do grupy państw Europy Środkowej oraz bałtyckich (Polska, Węgry, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Litwa, Łotwa i Estonia) za 2012 r. przewidziano na 1,4 proc. wobec 3,1 proc. w 2011 r. Pod kreską w bieżącym roku będą Węgry (minus 1,5 proc.) oraz Słowenia (minus 1,1 proc.). Stosunkowo najwyższy wskaźnik PKB osiągną Estonia i Łotwa (2,6 proc.).

Średni wskaźnik PKB dla wszystkich 29 państw, w których działa EBOR, za 2012 r. wynosi 3,1 proc. wobec 4,8 proc. w 2011 r.

W uzasadnieniu raportu EBOR zastrzega, że jego prognozy oparte są na założeniu, iż problem zadłużenia państw eurostrefy nie pogorszy się. Na skutki kryzysu w eurolandzie najbardziej narażone są państwa Europy Centralnej i południowo-wschodniej. Regiony te odnotują największy spadek PKB w ujęciu rocznym.

Analitycy zwrócili uwagę, że po raz pierwszy od 2009 r. państwa, w których EBOR jest obecny, w III kwartale 2011 r. odnotowały odpływ kapitału netto.

Czytaj więcej prognoz dla Polski
Kolejna wielka instytucja ostrzega Polskę Wzrost PKB naszego kraju w tym roku wyniesie 3,7, a w przyszłym spowolni do 2,2 procent.
EBOR: Mimo wszystko, w Polsce powinno być dobrze _ Planowane reformy mogą być receptą na polski deficyt _ - mówi Erik Berglof. Bank w przyszłym roku chce pożyczyć nawet 700 mln euro na inwestycje w naszym kraju.
Szwajcarzy wyliczyli, jak rozwinie się Polska Tempo wyniesie 3,6 procent w 2011 roku i 4,0 procent rok później- wynika z prognoz Jana Posera, głównego ekonomisty Banku Sarasin.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)