Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB Polski w górę. To koniec kryzysu?

0
Podziel się:

Najnowsze dane makroekonomiczne pokazują, że polska gospodarka ma się coraz lepiej.

PKB Polski w górę. To koniec kryzysu?
(kadmy/iStockphoto)

PKB polskiej gospodarki w drugim kwartale 2013 roku wzrosło o 0,8 procent - podał wczoraj GUS. Chwilę przed opublikowaniem tych danych indeks giełdowy WIG przebił barierę 50 tysięcy punktów. Nie tylko z polskiej, ale także z europejskiej gospodarki płynie coraz więcej oznak końca kryzysu. Strefa euro wychodzi z recesji?
Widać, że inwestorzy spodziewali się wczoraj dobrych wyników. Gorącą atmosferę potwierdziły obroty. Łączna wartość transakcji kupna i sprzedaży pięć minut przed publikacją wynosiła ponad 150 milionów złotych. Tak wysoko indeks uwzględniający niemal wszystkie notowane na głównym parkiecie spółki nie był od ponad dwóch lat.

Konfederacja Lewiatan tak komentuje dane GUS o PKB: - _ Po wynikach sprzedaży detalicznej, produkcji sprzedanej przemysłu, wynagrodzeń, zatrudnienia za czerwiec 2013 r., a szczególnie po danych dotyczących eksportu i importu w drugim kwartale bieżącego roku należało spodziewać się nieco wyższego wzrostu PKB niż w pierwszym kwartale __ kwartale bieżącego _. Na rzecz wyższego wzrostu PKB działała także niższa baza z drugiego kwartału 2012 roku (w pierwszym ta baza była wysoka, bowiem wzrost PKB w pierwszym kwartale 2012 wyniósł 3,5 procent W drugim kwartale 2012 roku było to już 2,3 procent).

_ _

Zobacz, jak zmieniała się wartość PKB w ostatnich dwunastu miesiącach:

Ekonomiści już wieszczą koniec kryzysu w strefie euro. I mają ku temu powody. Optymistyczne dane płyną także z dwóch największych europejskich gospodarek. Opublikowane wczoraj wstępne dane o PKB za II kwartał dla Niemiec i Francji pozytywnie zaskoczyły. W Niemczech dynamika PKB przyspieszyła do 0,9 proc. w ujęciu rocznym (po spadku o 1,6 proc. w I kwartale). Z kolei we Francji wzrost PKB wyniósł 0,5 proc. kwartał do kwartału, odbijając się po dwóch kwartałach spadków.
Przedsiębiorcy zadowoleni. Zmalały zatory płatnicze

O tym, że w gospodarce już gorzej nie będzie, świadczy także ostatni odczyt indeksu PMI dla przemysłu. W lipcu indeks ten zanotował bowiem trzeci z rzędu miesięczny wzrost i znalazł się pierwszy raz od kwietnia ubiegłego roku powyżej granicy 50 pkt. co należy uznać za oznakę postępującej poprawy w przemyśle.

Kolejnym czynnikiem pozwalającym nieco optymistyczniej spojrzeć na perspektywy koniunktury są obniżki stóp procentowych. Należy wprawdzie liczyć się z tym, że cykl łagodzenia polityki pieniężnej został zakończony, co wynika chociażby ze stanowiska przedstawicieli RPP, ale stopy mamy historycznie niskie, a oznak przełożenia na gospodarkę można spodziewać się już pod koniec bieżącego roku.

O tym, że polska gospodarka przyspiesza bez wątpienia świadczą także nastroje wśród przedsiębiorców. Eksperci z Krajowego Rejestru Długów przeprowadzili w lipcu badanie wśród właścicieli firm w ramach Portfela należności polskich przedsiębiorstw. Wynika z niego, że w II kwartale zmalały zatory płatnicze w gospodarce, a Indeks Należności Przedsiębiorstw wzrósł do poziomu 85,7 punktu, czyli poszybował w górę o 3,5 pkt. _ To najwyższy taki wzrost w historii tego badania, prowadzonego od stycznia 2009 r. - _ czytamy w raporcie.

Według ekspertów, biorąc pod uwagę fakt, że wahania wartości INP zmieniały się w podobny sposób, jak Produktu Krajowego Brutto, można z tego snuć wnioski, że od dawna oczekiwane ożywienie gospodarcze staje się faktem.

Z raportu wynika także, że w lipcowym badaniu nastąpił wyraźny wzrost odsetka firm, które nie mają problemów z odzyskiwaniem należności lub te kłopoty się u nich zmniejszają (z 26,1 proc. do 32 proc.). Jednocześnie znacząco zmalał odsetek tych przedsiębiorców, którzy wskazywali na narastanie tego problemu (z 26,4 proc. do 18 proc.).
Bezrobocie spada, inflacja odbijaOznaki ożywienia gospodarczego w Polsce płynęły już z lipcowych danych GUS. Stopa bezrobocia w czerwcu spadła z 13,5 do 13,2 procent, a liczba ofert pracy wzrosła do poziomu ponad 48 tysięcy. Oprócz tego, w czerwcu wzrosła sprzedaż detaliczna - o 1,8 procent w skali minionych 12 miesięcy. Podczas gdy w maju było to zaledwie plus 0,5 procent.

Bezrobocie w Polsce od początku 2012 roku

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rosnący eksport polskich towarów za granicę i dane dotyczące inflacji również napawają optymizmem. W pierwszym półroczu sprzedaliśmy towary za ponad 74,1 mld euro, a sprowadziliśmy za 74,6 mld. Ceny natomiast wzrosły w czerwcu o symboliczny 0,2 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
USA, Niemcy, Portugalia. Kiedy koniec kryzysu? Stany Zjednoczone wychodzą z kryzysu, ale nie wszyscy Amerykanie to odczuwają. W Portugalii wskaźniki ekonomiczne nie napawają optymizmem. A jak jest w Niemczech?
Za wcześnie by mówić o ożywieniu Bank BNP Paribas przewiduje, że z powodu niskiego krajowego popytu, wzrost PKB będzie zależny od koniunktury na Zachodzie.
Polska gospodarka odbija od dna. Co dalej? Ogólny obraz gospodarki potwierdza powolne wychodzenie z dołka i daje podstawy do oczekiwania poprawy w drugiej połowie roku - uważa Maciej Reluga.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)