Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB Polski wyższe niż w budżecie? Rostowski oblicza

0
Podziel się:

Resort finansów pracuje nad prognozami PKB, które zostaną wysłane do Brukseli pod koniec kwietnia.

PKB Polski wyższe niż w budżecie? Rostowski oblicza
(Polaris/East News)

Minister finansów pracuje nad nową prognozą wzrostu PKB. W kwietniu wyśle ją do Brukseli. Czy zmieni zdanie i zapisze w niej, że nasza gospodarka będzie rozwijać się szybciej niż przewiduje to budżet na ten rok?

Prognozy PKB, mają się znaleźć w aktualizacji Programu Konwergencji - wynika z informacji ministra finansów Jacka Rostowskiego zamieszczonej w blogu serwisu natemat.pl.

_ Obecnie w Ministerstwie Finansów jesteśmy w trakcie kolejnej rundy prognostycznej, która pomoże nam przygotować prognozę PKB na potrzeby aktualizacji Programu Konwergencji, który prześlemy do Brukseli pod koniec kwietnia _ - napisał Rostowski.

_ Mimo oczekiwanego spowolnienia w 2012 roku, wynikającego ze znacznego pogorszenia perspektyw gospodarczych w UE, wzrost PKB w Polsce powinien w 2012 r. pozostać jednym z najwyższych w UE _ - wskazał.

Minister dodał, że w lutym Komisja Europejska po raz kolejny skorygowała w dół prognozy aż 24 spośród 27 państw członkowskich - nie dotyczyło to jednak Polski, dla której obecnie prognozowany wzrost jest najwyższym w Unii Europejskiej (2,5 proc.).

_ Zbliżony wzrost jest prognozowany tylko na Litwie i Łotwie, a więc w krajach, w których w okresie 2008-2011 odnotowano bardzo głęboki spadek PKB - do tego stopnia, że do dzisiaj nie osiągnęły poziomu PKB sprzed kryzysu _ - napisał Rostowski.

Rząd na potrzeby budżetu w 2012 roku przyjął, że wzrost PKB wyniesie 2,5 proc. W ubiegłym tygodniu minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że obecnie nie ma potrzeby zmiany prognozy tempa wzrostu gospodarczego na ten rok.

_ - Dzisiaj, z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że jest to projekcja realistyczna. Jeśli okaże się, że była ona konserwatywna, to tym lepiej _ - mówił minister. Dodał, że tegoroczny wzrost PKB może być jednak wyższy niż założony w budżecie. _ - Tymczasem trzymamy się prognozy _ - zaznaczył.

Czytaj więcej o prognozach PKB

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)