Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB Rosji w dół. Prognozy odzwierciedlają sytuację na globalnych rynkach

0
Podziel się:

Zrewidowanie w dół odzwierciedla złe zbiory rolne i gorszą niż przewidywano sytuację globalną.

PKB Rosji w dół. Prognozy odzwierciedlają sytuację na globalnych rynkach
(Marek Maliszewski/Reporter)

Bank Światowy (BŚ) zrewidował w dół prognozy wzrostu gospodarczego dla Rosji na lata 2012-2013 do - odpowiednio - 3,5 proc. i 3,6 proc. z powodu niższego zbioru zbóż i gorszej niż się spodziewano sytuacji ekonomicznej.

Mimo _ nieznacznej zwyżki _ cen ropy, której Rosja jest jednym z największych producentów na świecie, _ spodziewamy się wzrostu na poziomie 3,5 proc. w roku 2012 (spadek z 4,3 proc. w roku 2011) i na poziomie 3,6 proc. w r. 2013 _ - sprecyzował BŚ w raporcie.

_ - W porównaniu z naszymi prognozami z czerwca oznacza to spadek o 0,4 punktu procentowego w roku 2012 i obniżenie o 0,5 punktu procentowego w roku 2013 _ - powiedział Kaspar Richter, koordynator polityki gospodarczej dla Rosji i główny autor raportu.

Wyjaśnił, że to _ zrewidowanie w dół odzwierciedla złe zbiory rolne i gorszą niż przewidywano sytuację globalną _.

Rosja - trzeci na świecie eksporter zbóż - obniżyła w sierpniu szacunki dotyczące tegorocznych zbiorów do 75 mln ton w porównaniu z 92 mln ton zboża, które zostało zebrane rok temu; wiele regionów rolniczych dotknęła poważna susza.

Bank Światowy zachęcił Rosję, by w celu stawienia czoła obniżeniu tempa rozwoju podjęła różne środki, które przede wszystkim powinny _ zapewnić stabilność _.

_ - Ostatnia podwyżka stóp procentowych była ważnym krokiem w tym kierunku _ - powiedział dyrektor BŚ ds. Rosji Michał Rutkowski. Rosyjski rząd, jego zdaniem, musi także poprawić klimat inwestycyjny i konkurencyjność przez dywersyfikację gospodarki, która bazuje głównie na sprzedaży węglowodorów (60 proc. eksportu).

Czytaj więcej w Money.pl
Wielki boom w Rosji. Ważne słowa Putina W opinii Putina, Rosja będzie mogła eksportować 30-35 mln to zbóż, a może nawet 40 mln ton rocznie.
Susza winduje ceny zbóż. Modlą się deszcz Według dotychczasowych szacunków, tegoroczna susza zniszczyła już 5,3 mln hektarów zasiewów, co stanowi 12 proc. powierzchni przeznaczonej na uprawę roślin.
Putin podwyższy cło, by mieć tańszy chleb? Premier Rosji zapowiedział, że stanie się tak, jeśli eksport zboża przekroczy 25 milionów ton w 12-miesięcznym okresie kończącym się w lipcu 2012.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)