Notowania

pkb
26.11.2009 13:32

PKB w III kwartale rosło szybciej niż w drugim

Wiceminister finansów podkreśla, że znów będziemy liderem w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów)

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki ujawnił, że wzrost PKB w trzecim kwartale będzie wyższy niż w drugim, kiedy wyniósł 1,1 proc.

_ -- Ponownie będziemy liderem. To dowód na to, że Polska gospodarka bardzo dobrze poradziła sobie z kryzysem _ - powiedział Kotecki i dodał, że prognozy resortu finansów wynoszą 1,2-1,4 proc. GUS opublikuje dane w poniedziałek.

Kotecki wyjaśnia, że jeżeli cała Europa zacznie wychodzić z kryzysu, to nie pozostanie to bez wpływu na sytuację Polski. _ - Wiadomo, że jesteśmy w dość dużym stopniu związani z gospodarką europejską. Może się okazać (...), że eksport znowu przejmie rolę siły napędowej polskiej gospodarki _ - podkreśla Kotecki. Wiceminister nie wykluczył, że już przyszły rokbędzie stał _ pod znakiem eksportu _.

Zgodnie z prognozami wzrostu PKB, zawartymi w załączniku do projektu ustawy budżetowej, w tym roku wskaźnik ten miałby wzrosnąć o 0,9 proc., w 2010 r. - 1,2 proc., a w 2011 r. - 2,8 proc.
Wiceszef resortu finansów zwrócił uwagę, że wyższy wzrost gospodarczy w Europie przełoży się na wyższą inflację u naszych partnerów z UE, co oznacza, że Polsce łatwiej będzie spełnić tzw. kryterium inflacyjne przystąpienia do strefy euro.

Kryterium stopy procentowej Polska już spełnia, a lepsza sytuacja gospodarcza w Polsce może spowodować, że szybciej osiągniemy kryterium fiskalne.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Bezrobocie rośnie, ale i tak jesteśmy najlepsi w UE ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/bezrobocie;rosnie;ale;i;tak;jestesmy;najlepsi;w;ue,86,0,559958.html )
* [ Polska gospodarka najlepsza w Europie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;gospodarka;najlepsza;w;europie,111,0,553583.html )
* [ Raport PAN: W tym roku PKB urośnie o 1 proc. ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/raport;pan;w;tym;roku;pkb;urosnie;o;1;proc;,175,0,554415.html )

Mówiąc o przyszłorocznym budżecie, Kotecki poinformował, że jest on bardzo konserwatywny. _ Prawdopodobieństwo, że dochody będą wyższe jest dosyć duże _ - powiedział. Zaznaczył, że jeśli tak się stanie, to zgodnie z prawem nie będą mogły one zostać przeznaczone na wzrost wydatków, ale na obniżenie deficytu.

Według projektu ustawy budżetowej na 2010 r., dochody budżetu mają wynieść 248 mld 868 mln 601 tys. zł (4,1 proc. więcej niż przewidywania na 2009 r.), wydatki - nie więcej niż 301 mld 82 mln 817 tys. zł. Deficyt nie przekroczy 52 mld 214 mln 216 tys. zł. Projekt przewiduje, że przychody z prywatyzacji wyniosą ok. 25 mld zł.

Raport Money.pl
*W tym roku PKB urośnie o 1,1 proc., a w przyszłym o 2 proc. * Z analizy prognoz 14 instytucji i banków wynika, że w 2010 r. tempo rozwoju polskiej gospodarki będzie niemal dwa razy szybsze niż w obecnym. Czytaj w Money.pl
Tagi: pkb, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz