Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB w Polsce. GUS podał nowe dane o polskiej gospodarce

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny zrewidował swoje wstępne szacunki z połowy maja.

PKB w Polsce. GUS podał nowe dane o polskiej gospodarce
(admy - Fotolia.com)

Produkt Krajowy Brutto w Polsce w pierwszym kwartale tego roku wzrósł w ujęciu rocznym o o 0,5 procent - podał przed chwilą Główny Urząd Statystyczny. Dane są nieznacznie lepsze od tych zaprezentowanych przed dwoma tygodniami.

Aktualizacja:11:11

14 maja GUS - pierwszy raz w swojej historii - zdecydował się na podanie wstępnych szacunków. Według nich polski PKB w pierwszym kwartale 2013 roku - w odniesieniu do analogicznego okresu 2012 roku - wzrósł o zaledwie 0,4 procent.

Sprawdź jak zmieniał się PKB w Polsce w ciągu dwóch ostatnich lat

Był to nie tylko najsłabszy wynik od czterech lat, ale także sporo gorszy od prognoz analityków, którzy szacowali wówczas, że gospodarka w pierwszych trzech miesiącach tego roku rozwijała się w tempie 0,7 procent.

Tym razem prognozy ekspertów zakładały, że pełne dane publikowane przez GUS będą zgodne z wstępnymi szacunkami opublikowanymi w połowie maja.

GUS podał, że w I kw. br. utrzymał się spadek spożycia ogółem oraz spadek akumulacji. _ W efekcie - popyt krajowy w skali roku obniżył się o 0,9 proc. Wzrost PKB był efektem zwiększenia eksportu netto. W I kwartale 2013 r. wpływ popytu krajowego na wzrost PKB był negatywny, ale mniejszy niż w poprzednim kwartale, i wyniósł -0,9 pkt proc. (wpływ spożycia ogółem -0,1 pkt proc. i akumulacji -0,8 pkt proc.) wobec -1,7 pkt. proc. _ - czytamy dalej.

Jak podał Urząd, ujemny wpływ spożycia ogółem na wzrost PKB spowodowany był obniżeniem spożycia publicznego, przy neutralnym wpływie spożycia indywidualnego.

_ Na negatywny wpływ akumulacji na tempo wzrostu gospodarczego złożyła się ujemna kontrybucja popytu inwestycyjnego -0,3 pkt proc. oraz ujemny wpływ przyrostu rzeczowych środków obrotowych -0,5 pkt proc. _ - czytamy dalej.

Utrzymał się pozytywny, choć mniejszy niż w poprzednim kwartale, wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego (+1,4 pkt proc. wobec +2,4 pkt proc). Według danych niewyrównanych sezonowo, wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w I kw. 2013 r. była wyższa o 0,6 proc. r/r, zaś wartość dodana brutto w przemyśle spadła o 0,3 proc. r/r, natomiast w budownictwie spadła odpowiednio o 12,4 proc. r/r.

Popyt krajowy w I kw. 2013 r. był niższy o 0,9 proc. niż rok wcześniej. Spożycie ogółem w I kw. 2013 r. spadło o 0,1 proc., w tym spożycie publiczne było niższe o 0,5 proc., natomiast spożycie indywidualne pozostało na niezmienionym poziomie.

_ Akumulacja brutto w I kwartale 2013 r. obniżyła się o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe - spadły o 2,0 proc. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 11,9 proc. wobec 12,6 proc. przed rokiem _ - napisał GUS.

Według danych wyrównanych sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005), w I kwartale 2013 r. PKB wzrósł realnie o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 0,5 proc., podał także GUS.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wyjaśnia, że dane są słabe, bo spadają inwestycje gospodarce, a Polacy kupują mniej. Ekspert spodziewa się, że kolejne dane o wzroście gospodarczym będą nieco lepsze, ale głównie dlatego, że będą porównywane ze słabymi informacjami z ubiegłego roku. - _ Żeby Polacy odczuli poprawę sytuacji, najpierw z kryzysem muszą się uporać kraje strefy euro, które są partnerami handlowymi Polski - _ dodaje.

Spośród 21 krajów Unii, które opublikowały szacunkowe dane za pierwszy kwartał jeden utrzymał poziom sprzed roku, w 8 odnotowano wzrost, a w 12 spadek. Polska obok między innymi Wielkiej Brytanii i krajów bałtyckich jest w grupie państw których gospodarka się rozwijała.

Czytaj więcej w Money.pl
PKB Polski jeszcze niższy? Bank tnie prognozy Kolejna instytucja obniża szacunki dla naszego kraju. Ale w przyszłym roku ma być lepiej.
Bank tnie, ale i podnosi prognozy dla Polski Bank Morgan Stanley oczekuje słabszego wyniku PKB dla Polski za 2013 rok w wysokości 1,3 procent rok do roku i silniejszego w 2014 roku na poziomie 3 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)