Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB w Polsce w tym roku wyniesie 1,2 proc. - prognozuje MFW

0
Podziel się:

Doceniamy cięcia stóp procentowych i nalegamy, by RPP kontynuowała luzowanie monetarne bez zwłoki.

PKB w Polsce w tym roku wyniesie 1,2 proc. - prognozuje MFW
(arrakasta - Fotolia.com)

Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyniesie 1,2 proc., a w 2014 roku 2,2 proc. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w komunikacie opublikowanym w związku z zakończeniem misji Funduszu oceniającej stan polskiej gospodarki.

Fundusz przedstawił raport o stanie naszej gospodarki. Wśród zaleceń znalazła się rada, aby stopy zostały niezwłocznie obniżone - mówi Julie Kozack z MFW. - _ W porównaniu z innymi państwami regionu, stopy procentowe w Polsce są na wysokim poziomie. Z tego powodu z perspektywy światowej, czy państw tej części Europy jest wciąż przestrzeń do obniżki. Warto pamiętać, że polityka pieniężna powinna zachęcać banki do tego, by chętniej pożyczały sobie pieniądze, co zwiększy płynność w systemie bankowym. Niższe stopy powinny też zachęcać konsumentów i firmy do tego, by zaciągali kredyty _- uważa Julie Kozack.

W komunikacie MFW podano, że mimo mocnych fundamentów i odporności na kryzys w ostatnich latach, polska gospodarka wyraźnie zwolniła. _ Dlatego krótkoterminowa polityka makroekonomiczna powinna zostać ukierunkowana na wsparcie gospodarki, z uwzględnieniem ograniczeń fiskalnych. W średnim terminie do kluczowych priorytetów należy dalsza konsolidacja fiskalna zmierzająca do ograniczenia wskaźnika długu publicznego i reformy strukturalne w celu pobudzenia potencjalnego wzrostu _ - napisano.

Według prognoz MFW zawartych w komunikacie, wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyniesie 1,2 proc., a w 2014 roku 2,2 proc. Zdaniem MFW ożywienia polskiej gospodarki można się spodziewać jeszcze w tym roku, jednak zależy to od wzrostu w Europie, odbudowywania zapasów oraz wpływu luzowania polityki pieniężnej na popyt.

Według Funduszu główne ryzyko dla spełnienia się przedstawionej prognozy wzrostu gospodarczego wynika z przedłużającego się kryzysu gospodarczego w Europie, czy ewentualnego powrotu kryzys finansowego w strefie euro, co mogłoby prowadzić do wycofywania kapitału z obligacji i systemu bankowego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/93/m251997.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;polsce;w;koncu;sie;ujawni;ma;byc;gorzej;niz;w;2009,80,0,1224784.html) *Gospodarkę czeka kryzys gorszy niż w 2009? * Jeśli tak się stanie, w otoczeniu polskiej gospodarki w 2014 roku zapanuje przedkryzysowa normalność. Przedstawiciele MFW poinformowali, że zgodnie z prognozą deficyt sektora finansów publicznych w 2013 roku wyniesie 4 proc., zaś w 2014 roku 3,3 proc. _ Pomimo ograniczeń fiskalnych jest miejsce, aby równoważyć konsolidację strukturalną i wsparcie gospodarki. Oznacza to, że Polska powinna utrzymać działania zawarte w budżecie na 2013 r., pozwalając jednocześnie działać automatycznym stabilizatorom. Przy tych założeniach spodziewamy się, że deficyt sektora finansów publicznych w 2013 sięgnie 4 proc. PKB, głównie wskutek spadku dochodów _ -
napisano w komunikacie MFW.

Według Funduszu w miarę odradzania się gospodarki potrzebna będzie dalsza konsolidacja fiskalna. _ Biorąc pod uwagę już ogłoszone działania (w tym utrzymanie stawek VAT do 2016 r. i ograniczenia uznaniowych wydatków do poziomu inflacji) spodziewamy się, że deficyt w 2014 r. spadnie do 3,3 proc. i w średnim terminie będzie się stopniowo obniżał. By osiągnąć założony średnioterminowy cel deficytu strukturalnego w wysokości 1 proc. PKB (tzw. MTO) w latach 2014-16 potrzebne będą dodatkowe działania na ok. 1 proc. PKB. Jest to także niezbędne, by ograniczyć poziomy długu. Należy unikać dalszych cięć w inwestycjach prywatnych _ - uważa MFW.

Zdaniem Funduszu należy kontynuować luzowanie polityki monetarnej. _ Doceniamy cięcia stóp procentowych od listopada (2012 r.) i nalegamy, by RPP kontynuowała luzowanie monetarne bez zwłoki. Przy aktywności gospodarczej poniżej potencjału spodziewamy się, że inflacja w horyzoncie polityki monetarnej będzie poniżej celu. Realne stopy procentowe w Polsce pozostają wysokie, zarówno historycznie, jak i wobec krajów porównywalnych _ - zaznaczono w komunikacie MFW.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiemy, kiedy skończy się kryzys w Europie Bezrobocie spadnie, zmniejszą się deficyty, PKB wystrzeli w górę. To wcale nie żarty.
Nici z wcześniejszych planów Rostowskiego. PKB spadnie do 1,5 procent W Polsce nadal będą obowiązywały procedury ściągania nadmiernego deficytu.
MFW obniża prognozę dla Polski. Przy niej szacunki rządu brzmią jak żart Jacek Rostowski założył rozwój krajowej gospodarki na poziomie 2,2 procent. Ekonomiści MFW są innego zdania.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)