Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKB w Polsce. Zaskakujące przyspieszenie w gospodarce

0
Podziel się

Tak wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego nie było w naszym kraju od 2 lat.

PKB w Polsce. Zaskakujące przyspieszenie w gospodarce
(industrieblick - Fotolia.com)
bDISEOet

Wzrost gospodarczy w Polsce w I kwartale 2014 roku był na poziomie 3,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny we wstępnym odczycie. Pełne dane o PKB Urząd poda 30 maja. Ostatni raz tak wysoką dynamikę wzrostu obserwowaliśmy 2 lata temu. Analitycy oczekiwali wyniku na poziomie plus 3,1 procent.

Aktualizacja 11:05

Prognozy analityków były optymistyczne, ale zakładały wzrost w mniejszej skali, bo 3,1 procent. Po raz ostatni wzrost gospodarczy w naszym kraju przekraczał 3 procent dwa lata temu. Przez cały ten czas było słabiej, a momentami nawet znacznie słabiej. Eksperci w ubiegłym roku obawiali się nawet spowolnienia, czyli ujemnej dynamiki PKB. Wyższa dynamika wzrostu wynika w dużej mierze z wzrostu popytu krajowego oraz inwestycji przedsiębiorstw.

bDISEOev

Główny ekonomista BGK zachowawczo podchodzi do najnowszej publikacji. - _ Dane troszeczkę lepsze niż oczekiwania, ale bez żadnych rewelacji. Wpisują się w scenariusz, jaki sobie zakreśliła RPP w ostatniej projekcji. Jest to pewna przeciwwaga dla wczorajszych niższych odczytów inflacji _ - komentuje dla PAP Tomasz Kaczor.

Ministerstwo Finansów ocenia, że w całym 2014 roku PKB wzrośnie o 3,3 proc. Tym samym resort zrewidował w górę swoją prognozę zawartą w tegorocznym budżecie. Przygotowując ustawę ministerstwo było mniej optymistyczne - zakładało, że w tym roku PKB wzrośnie o 2,5 proc.

Zgodnie z przyjętą przez rząd w kwietniu Aktualizacją Programu Konwergencji w 2015 r. realne tempo wzrostu PKB miałoby wynieść 3,8 proc., a w latach 2015-16 ustabilizuje się na poziomie 4,3 proc.

Dokument przygotowany przez resort finansów zakłada, że wraz z poprawą koniunktury gospodarczej systematycznie będzie zmniejszać się stopa bezrobocia. W 2014 r. ma spaść do 9,8 proc.; w 2015 r. wyniesie 9,3 proc., a do 2017 r. zmniejszy się do 7,9 proc. Rząd oczekuje, że w 2014 r. liczba osób pracujących wzrośnie przeciętnie o 0,6 proc., po spadku o 0,1 proc. w roku poprzednim.

bDISEOeB

Resort finansów prognozuje poza tym, że w 2014 r. inflacja średnioroczna (mierzona CPI) pozostanie niska i wyniesie 1,2 proc. w porównaniu z 0,9 proc. w roku ubiegłym. W kolejnych latach inflacja ma rosnąć, a w 2017 r., w związku z planowanym powrotem stawek podatku VAT do 22 proc. (z 23 proc.) oraz 7 proc. (z 8 proc.), prognozowany jest jej tymczasowy spadek do 2,2 proc.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bDISEOeW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)