Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB w trzecim kwartale wzrosło o 4,2 proc.

0
Podziel się:

PKB wzrósł o 4,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

PKB w trzecim kwartale wzrosło o 4,2 proc.
(Benis Arapovic/Dreamstime.com)

W III kwartale 2011 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,2 proc. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 4,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

aktualizacja 12.21

W III kwartale 2011 r. głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy (wpływ na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 3,2 pkt.proc.). Wpływ spożycia ogółem wyniósł 1,2 pkt.proc. (w tym 1,8 pkt.proc.- wpływ spożycia indywidualnego), a akumulacji 2,0 pkt.proc. (w tym 1,6 pkt. proc. - wpływ popytu inwestycyjnego). Wpływ popytu zagranicznego (eksportu netto) na wzrost PKB wyniósł 1,0 pkt. proc.

PKB w ostatnich pięciu latach

Według Piotra Bujaka po tym, jak wzrost PKB w drugim kwartale wyniósł 4,3 procent, należy się spodziewać lekkiego spowolnienia, które jednak nadal będzie dobrym wynikiem:

- _ To cały czas będzie całkiem solidny wzrost gospodarczy. Wynika to z faktu, że polskie firmy do niedawna miały pełne portfele zamówień. Dopiero kolejne kwartały spowodują, że odczujemy spowolnienie gospodarcze na świecie i wtedy PKB spadnie wyraźnie poniżej 4 procent _- mówi Bujak.

Według ekonomisty, ostatni kwartał tego roku przyniesie około 4-procentowy wzrost gospodarczy. Natomiast od pierwszego kwartału przyszłego należy się spodziewać, że tempo rozwoju gospodarczego spadnie do poziomu 3 procent, a może jeszcze bardziej - dodaje ekspert.

GUS podał również dane dotyczące bezrobocia w podziale na regiony Polski. Województwem o najwyższym bezrobociu jest woj. warmińsko-mazurskie (18,9 procenta), natomiast region o najniższym bezrobociu jest woj. mazowieckie (9,5 procenta). W całej Polsce bezrobocie wynosi 11,8 procenta.

Ekonomiści zadowoleni, ale perspektywa...Prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski uważa, że duży wzrost PKB w trzecim kwartale to nie zaskoczenie, a potwierdzenie siły polskiej gospodarki. GUS poinformował, że w trzecim kwartale wzrost PKB wyniósł 4,2 procent.
Według Ludwika Sobolewskiego, dzisiejsze informacje to sygnał dla międzynarodowych inwestorów, że polska gospodarka ma się dobrze.

- _ Nie powiem, żebym się czuł zaskoczony. To informacja zgodna z przewidywaniami. Trzeba powtarzać, że jesteśmy zieloną wyspą. bardziej nam się to nawet przyda za granicą niż w Polsce _- mówi Sobolewski.

POSŁUCHAJ LUDWIKA SOBOLEWSKIEGO:

Zdaniem analityka rynków finansowych Piotra Kuczyńskiego, o wzroście PKB w III kwartale zdecydowały rosnące nakłady na inwestycje. Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB wzrósł w III kwartale o 4,2 procent licząc rok do roku. Piotr Kuczyński zauważa, że te dane o PKB są dobre, ale niepokojące są inne dane.

-_ Jak się spojrzy w ten raport, to już tak nie jest różowo. Dynamika wzrostu spożycia indywidualnego spada, popyt krajowy spada, a wzrosły inwestycje. A one rosną, ponieważ zbliżamy się do końca procesu inwestycyjnego związanego z Euro 2012 _ - mówi ekonomista.

POSŁUCHAJ PIOTRA KUCZYŃSKIEGO:

Piotr Kuczyński podkreśla, że te dane to już historia, ponieważ po zakończeniu inwestycji związanych z Euro 2012 nakłady na przykład na budowę dróg drastycznie spadną. Analityk dodaje, że mimo niepokojącej przyszłości dane o PKB w III kwartale stawiają polską gospodarkę w unijnej czołówce.

Czytaj więcej o polskim PKB
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t141727.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nizsza;prognoza;dla;polski;a;mamy;byc;gwiazda;regionu,147,0,978067.html) Niższa prognoza dla Polski. A mamy być gwiazdą regionu Morgan Stanley przewiduje spowolnienie gospodarcze. Jedynym rynkiem wschodzącym w regionie będzie Rosja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ubs;obnizyl;prognoze;pkb;dla;polski,90,0,955738.html) Kolejna instytucja tnie prognozy dla Polski Jest to reakcja na wcześniejszą obniżkę oczekiwań w stosunku do krajów eurostrefy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;jestesmy;juz;zielona;wyspa;europy,151,0,951703.html) "Nie jesteśmy już zieloną wyspą Europy" Duże przedsiębiorstwa szykują się na kryzys w strefie euro i wstrzymują inwestycje. Eksperci: _ To oznacza mniej nowych miejsc pracy _.
KOMENTARZE
(0)