Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB w tym roku wzrośnie. Janusz Piechociński ma dobre wiadomości

0
Podziel się:

Janusz Piechociński jest przekonany, że wzrost PKB w tym roku przekroczy 1,4 proc.

PKB w tym roku wzrośnie. Janusz Piechociński ma dobre wiadomości
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEEDsMqd

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński jest przekonany, że wzrost PKB w tym roku przekroczy 1,4 proc. Jego zdaniem w 2014 r. wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. nie jest zagrożony, a rok później powinien przekroczyć 3 proc.

_ - W tym roku będziemy mieli po raz pierwszy od wielu lat nadwyżkę w handlu. Będziemy mieli jedną z najwyższych dynamik eksportu w Europie _ - podkreślił Piechociński, który uczestniczył w konferencji _ Europejski Tydzień MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) w Polsce _.

Ocenił, że obietnica nowego ministra finansów Mateusza Szczurka, że wzrost PKB w 2015 roku wyniesie ponad 3 proc. nie jest zagrożona, pod warunkiem, że nowa fala kryzysu nie pojawi się u głównych naszych partnerów z Europy.

bEEDsMqf

Wicepremier zwrócił uwagę, że Polska była jedyną gospodarką w Europie, która w czasach kryzysu nie miała spadku PKB. _ - Jesteśmy jedyną gospodarką, która w tym roku wykazuje tendencję istotnie wznoszącą i wszystkie prognozy są podnoszone _ - dodał.

Odnosząc się do tematu konferencji minister powiedział, że główną siłą polskiej przedsiębiorczości są przede wszystkim ludzie. _ - Co dziesiąty studiujący Europejczyk to Polak. Obok Niemiec mamy najliczniejszą grupę absolwentów z sektora nowej generacji, czyli słynnych informatyków i programistów _ - podkreślił. Ocenił, że Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Szef resortu gospodarki zaznaczył, że MG będzie chciało stworzyć w naszym kraju najlepsze warunki dla przedsiębiorczości na tle Europy. Przypomniał, że mamy 1 mln 780 tys. przedsiębiorstw, z czego ponad milion to firmy jednoosobowe.

_ - Będę proponował i zachęcam do takiego myślenia, aby wydzielić nową kategorię w polskiej przedsiębiorczości - samozatrudnienie. Z nowym ministrem finansów rozpocząłem dyskusję, aby najdalej w połowie przyszłego roku przedłożyć wspólnie nową dużą ordynację podatkową. Uwzględnimy w niej choćby te kwestie dotyczące przedsiębiorców i będziemy tworzyć nową przestrzeń wzajemnych relacji pomiędzy aparatem skarbowym a przedsiębiorczością _ - zapowiedział.

bEEDsMql

Poinformował, że resort gospodarki pracuje też nad ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, by przedsiębiorcy mieli mniej regulacji, a więcej swobody.

Piechociński mówił też o unijnych programach wspierających polską przedsiębiorczość. Przypomniał, że przyjęty w listopadzie przez Parlament Europejski program COSME z kwotą 2,3 miliarda euro na lata 2014-2020 ułatwi małym i średnim firmom dostęp do finansowania.

Celem programu jest pomoc firmom w dostępie do kredytu. Ma on zapewnić np. instrument gwarancyjny dla pożyczek udzielanych małym i średnim przedsiębiorstwom do kwoty 150 tys. euro.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEDsMqm
bEEDsMqG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)