Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKP Intercity chce karać za Pendolino

0
Podziel się:

Jeżeli producent nie przekaże przewoźnikowi ośmiu pociągów z homologacją,zacznie naliczać kary.

PKP Intercity chce karać za Pendolino
(Piotr Zajac/REPORTER)

Jeżeli dziś producent Pendolino nie przekaże PKP Intercity ośmiu pociągów z homologacją, przewoźnik - od północy - zacznie naliczać kary - powiedziała rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska.

Jak przypomniała rzeczniczka PKP Intercity, dziś mija termin przekazania przez producenta, czyli koncernu Alstom, ośmiu pociągów Pendolino z homologacją, czyli dokumentacją pozwalającą na poruszanie się z składów z prędkością 250 km/h.

_ - Pociągi fizycznie są, ale nie ma jeszcze odbioru finalnego _ - powiedziała Szopowska. Dodała, że zgodnie z umową w sytuacji braku dostarczenia składów zgodnych z kontraktem przewoźnik zacznie naliczać kary od północy z wtorku na środę.

Rzeczniczka poinformowała, że za cztery tygodnie zwłoki kwota kar będzie wynosić 480 tys. euro za jeden pociąg. Oznacza to, że za osiem składów kary wyniosą za taki okres blisko 4 mln euro.

Szopowska zapewniła jednocześnie, że grudniowy wyjazd pociągów Pendolino na tory, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, nie jest zagrożony.

_ - PKP Intercity jest gotowe do wdrożenia nowego produktu zgodnie z harmonogramem, czyli w grudniu tego roku. Zamówiliśmy trasy u zarządcy infrastruktury (PKP PLK), prowadzimy rekrutację do drużyn konduktorskich, szkolimy maszynistów. Na warszawskim Grochowie powstało już także centrum do serwisowania pociągów _ - powiedziała.

Dopuszczenie do ruchu w Polsce Pendolino ma wydać Urząd Transportu Kolejowego. Rzecznik UTK Piotr Kaczmarski powiedział PAP, że jeszcze _ trwa procedura administracyjna _. _ Dokumentacja jest w tej chwili w trakcie oceny _ - wyjaśnił.

Dyrektor Zarządzający Alstom Transport w Polsce Nicolas Halamek - cytowany w piśmie w odpowiedzi na prośbę o komentarz do stanowiska PKP Intercity - stwierdził, że zobowiązaniem kontraktowym Alstom jest dostarczenie pociągu osiągającego prędkość maksymalną 250 km/h. _ Zostało to potwierdzone podczas testów prędkości przeprowadzonych na polskich torach w listopadzie ubiegłego roku, gdy skład osiągnął prędkość 293 km/h. Alstom jest również zobowiązany umową do dostarczenia składów wyposażonych i homologowanych zgodnie z polskim systemem sygnalizacyjnym SHP (pozwalającym osiągać maksymalną prędkość 160 km/h) oraz zgodnie z europejskim systemem sygnalizacyjnym ERTMS poziomu 2. _ - oświadczył.

Halamek dodał, że kompletny wniosek na homologację pociągu z systemem SHP i ERTMS poziom 2 zostanie _ złożony najszybciej jak to możliwe _. _ Jednak by uzyskać zgodność z europejskim systemem ERTMS poziomu 2, niezbędna jest dostępność właściwej infrastruktury kolejowej w Polsce, umożliwiającej przeprowadzenie odpowiednich ostatecznych testów _ - zaznaczył.

PKP Intercity kupiło pociągi od Alstomu w maju 2011 r. Koszt 20 pociągów to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)