Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP zarobiły ponad 100 mln zł na nieruchomościach

0
Podziel się:

Spółka w 2009 r. rozstrzygnęła 105 przetargów.

PKP zarobiły ponad 100 mln zł na nieruchomościach
(faxepl/CC/Flickr)

541 przetargów na nieruchomości o wartości około 529 mln zł ogłosiła przez jedenaście miesięcy 2009 r. spółka PKP S.A. - poinformował rzecznik firmy Michał Wrzosek. Przychody ze sprzedaży nieruchomości sięgnęły w zeszłym roku 125 mln zł.

W 2009 r. spółka rozstrzygnęła 105 przetargów, o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. _ - Do spółki należy około 100 tys. ha gruntów, z czego 83 tys. ha znajduje się pod liniami kolejowymi. Do wykorzystania pozostaje więc 17 tys. ha. Kilka tysięcy zostało już sprzedane, a kilkanaście tysięcy jeszcze czeka na nabywców _ - wyjaśnił Wrzosek.

Rzecznik dodał, że przygotowanie działki do sprzedaży może trwać nawet dwa lata. Wyjaśnił, że nie wszystkie nieruchomości PKP S.A. mają uregulowany status prawny. _ - Kiedy budowano w Polsce kolej, niezbyt się przejmowano, na czyjej ziemi kładzie się tory. Trzeba więc uregulować status prawny gruntu, założyć księgę wieczystą, wydzielić działki, dokonać podziału na mapach geodezyjnych. Jeżeli są jakieś roszczenia, to sprawę rozstrzyga sąd _ - powiedział Wrzosek.

*80 proc. nieruchomości *PKP S.A. sprzedały w województwach mazowieckim, śląskim i łódzkim.
Spółka nie tylko sprzedaje nieruchomości, ale też przekazuje je samorządom. W zeszłym roku samorządy przejęły od spółki grunty o wartości 15 mln zł - poinformował Wrzosek.

Rzecznik powiedział też, że do spółki należy około 50 tys. mieszkań w całym kraju. _ - W 2001 r. było ich ok. 100 tys. Te, które jeszcze zostały są w gorszym stanie technicznym, albo trudniej znaleźć na nie nabywców, ponieważ na przykład znajdują się w budynkach dworcowych. Sprzedanie ich zajmie więc na pewno jeszcze kilka lat _ - zaznaczył Wrzosek.

Jak poinformował rzecznik, przychody ze sprzedaży nieruchomości zostały przekazane na obsługę zadłużenia historycznego PKP S.A. po przedsiębiorstwie państwowym PKP. Roczne koszty obsługi tego zadłużenia wynoszą ok. 900 mln złotych. _ - Ten dług jeszcze niedawno wynosił ok. 7,5 mld zł, teraz jest to już ok. 6 mld zł, bo zadłużenie jest systematycznie spłacane _ - dodał.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)