Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory
08.08.2011 17:21

PKW ujawnia o ile więcej zapłacimy za wybory

Według szacunków, jesienne wybory mogą kosztować nawet o 70 mln więcej niż w 2007 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radomil/CC/Wikipedia)

Tegoroczne wybory parlamentarne mogą być prawie dwa razy droższe od tych z 2007 r. Według szacunków Państwowej Komisji Wyborczej, jesienne wybory mogą kosztować ponad 138 mln zł.

_ - Szacunek kosztów wskazuje, że w budżecie państwa potrzeba przeznaczyć na przeprowadzenie wyborów kwotę 138 mln 236 tys. zł _ - powiedział sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.

_ - Mówimy o ogólnym szacunku, ponieważ rzeczywiście nie wiemy, jaka będzie np. liczba osób głosujących przez pełnomocnika. Wiemy natomiast na pewno, że koszt wydania kart do głosowania w związku z tym, że trzeba je dostosować do nakładek (w języku Braille'a), wzrośnie co najmniej dwukrotnie w stosunku do poprzednich wyborów _ - dodał.

Jak dodał, przy drukowaniu kart wyborczych będzie panował istny reżym. Wszystkie listy muszą być bowiem wydrukowane na kartkach formatu A4 - nie będzie już wielkich _ płacht _, na których wcześniej niekiedy było kilka list wyborczych.

Kartki z listami muszą następnie zostać zszyte w książeczkę. Wszystkie muszą też mieć ucięty prawy górny róg, a przy ich drukowaniu musi być zachowana - jak mówił Czaplicki - zegarmistrzowska precyzja. Wydrukowane karty muszą idealnie pasować do nakładek w języku Braille'a. W nakładkach tych będą bowiem wycięte otworki, przez które osoby niewidzące będą stawiały na karcie swój krzyżyk. Zgodnie z prawem, krzyżyk czy też znak _ x _ nie może wyjść poza ramkę narysowaną na karcie wyborczej. Jeśli tak się stanie - głos będzie nie ważny.

Na wzrost kosztów wyborów wpłynie też podwyżka, jaką otrzymają członkowie obwodowych komisji wyborczych. Takich komisji w kraju będzie ponad 25 tys.

_ - Podwyższone zostały trochę diety członków obwodowych komisji wyborczych, które w poprzednich wyborach budziły wiele zastrzeżeń _ - mówił Czaplicki.

_ - Za ciężką, naprawdę ciężką pracę - nie tylko w dniu wyborów - przewodniczący obwodowej komisji wyborczej otrzymywał kwotę 160 zł, obecnie ta kwota została podwyższona do 200 zł _ - dodał.

Odpowiednio wzrosły też kwoty, jakie otrzyma zastępca przewodniczącego komisji i jej członkowie. Jak mówił szef Krajowego Biura Wyborczego, pieniądze, jakie otrzymują osoby pracujące w komisjach powinny rekompensować ich trud.

_ Poza tym wszystkie inne wydatki wzrastają, dlatego że wzrastają ceny wszelkiego rodzaju usług, towarów itd. _ - zaznaczył Czaplicki. Jednak, jak dodał, mamy do czynienia ze wzrostem o wskaźnik inflacyjny.

Jak powiedział, rzeczywiste koszty poprzednich wyborów parlamentarnych wyniosły prawie 72 mln zł, podczas gdy szacowano je na ok 105 mln.

_ - Te różnice wynikają przede wszystkim z tego, że nie wszystkie komisje obwodowe pracują w pełnym składzie. A przy szacowaniu wydatków, musimy ująć te 11 osób, które mogą zasiąść w komisji. Każda komisja, która będzie liczyła mniej osób, przynosi pewien zysk w tym znaczeniu, że zmniejszamy wydatki z budżetu państwa _ - powiedział Czaplicki.

O przygotowaniach do jesiennych wyborów czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t154215.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sa;juz;pierwsze;zarejestrowane;komitety;wyborcze,152,0,888216.html) To pierwsze zgłoszone komitety wyborcze Siedem komitetów wyborczych złożyło jak dotąd w PKW, zawiadomienia o swoim powstaniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poparcie;dla;najwiekszych;partii;spada;ale;po;raporcie;millera;wszystko;moze;sie;zmienic,174,0,883886.html) Spada poparcie dla największych partii. Przez... Platforma Obywatelska mogłaby liczyć dziś na 33,4 procent poparcia zaś na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 27,3 procent Polaków - wynika z najnowszego sondażu Homo Homini.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;zdecydowal;bedziemy;glosowac;9;pazdziernika,33,0,886049.html) Komorowski zdecydował, kiedy będziemy głosować Wybory będą jednodniowe. Prezydent żałuje, że nie uda się ich przeprowadzić w formie dwudniowej.
Tagi: wybory, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz