Notowania

prywatyzacja szpitali
21.02.2011 12:23

Plan B dla szpitali. Rząd wyznaczy koniec

Według styczniowych danych, w BGK ocenianych jest 29 wniosków w sprawie restrukturyzacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

*Samorządy, które chcą przekształcić szpitale w spółki w ramach rządowego programu wsparcia, muszą złożyć wnioski do 20 sierpnia - wynika z projektu nowelizacji uchwały Rady Ministrów, którą przygotowało Ministerstwo Zdrowia. *

Chodzi o program _ Ratujemy polskie szpitale _ (tzw. plan B), którego podstawą jest przyjęta przez rząd w kwietniu 2009 r. uchwała w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą _ Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia _. Program ma być realizowany do końca 2011 r.

Tzw. plan B powstał po tym, gdy w listopadzie 2008 r. ówczesny prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych, m.in. ustawę zakładającą obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t111604.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/referendum;ws;szpitali;nie;jest;potrzebne,11,0,770315.html) Referendum ws. szpitali nie jest potrzebne

Program zakłada, że każda jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć w nim udział i spełni wymagane warunki, m.in. sporządzi plan restrukturyzacji, uzyska rządowe wsparcie.

Samorządy, które zdecydowały się na uczestnictwo w programie, muszą przygotować plany naprawcze lecznic. Narodowy Fundusz Zdrowia dokonuje ich audytu medycznego i oceny możliwych do wypracowania przychodów, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego - oceny ekonomicznej i finansowej. Akceptacji pozytywnie ocenionych planów restrukturyzacyjnych dokonuje wojewoda.

MZ informuje, że według styczniowych danych, w BGK ocenianych jest 29 wniosków, napływają także nowe.

Zgodnie z projektem ustawy o działalności leczniczej, nad którym trwają prace w Sejmie, samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.

Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.

Ustawa nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie). Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Tagi: prywatyzacja szpitali, szpital, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz