Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plan Hausnera zrealizowany w nieco powyżej 50 proc.

0
Podziel się:

Odchodzący w czwartek z rządu wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner uważa, że nazywany jego nazwiskiem program naprawy finansów publicznych został zrealizowany w nieco ponad 50%./ ISB /

Odchodzący w czwartek z rządu wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner uważa, że nazywany jego nazwiskiem program naprawy finansów publicznych został zrealizowany w nieco ponad 50%.

„Myślę, że zostało zrobione trochę powyżej 50%” – powiedział Hausner podczas czwartkowej konferencji prasowej.

„Za jakiś czas, myślę, że za 2-3 tygodnie, rząd przedstawi ostateczne rozliczenie programu naprawy finansów publicznych. Już nie ja to będę przygotowywał” – dodał wicepremier.

Na początku lutego Hausner liczył na realizację planu w 60-70%. Zapowiadał wówczas, że chce zakończenia rozliczenia realizacji programu oszczędnościowego do końca marca, a na początku kwietnia planował przedstawić sprawozdanie w Sejmie.

Natomiast Narodowy Bank Polski (NBP) podał niedawno, że program uporządkowania wydatków publicznych, tzw. planu Hausnera, w części, która została zrealizowana do lutego 2005 roku, pozwoli na zaoszczędzenie w latach 2005-2007 ok. 17 mld zł, czyli ok. 31% planowanej wielkości.

NBP podał też, że według szacunków resortu gospodarki realizacja planu wyniosła do lutego br. 44%, a różnica wynikała m.in. z rozliczenia kosztów likwidacji tzw. „starego portfela” emerytalnego.

Plan Hausnera powstał w końcu 2003 roku w celu zapobiegnięcia narastaniu długu publicznego, które groziło przekraczaniem kolejnych limitów, łącznie z konstytucyjną granicą 60% długu w relacji do PKB.

„Dziś z całą pewnością mamy taką sytuację, że efekt kuli śniegowej został zatrzymany, kryzys został zażegnany, ale to nie wystarczy, aby zażegnać problem. To zostało połowicznie zrobione, niewystarczająco dobrze, by rozwiązać problem” – powiedział w czwartek Hausner.

Minister finansów Mirosław Gronicki szacował już w styczniu, że według polskiej metodologii – w której do długu wlicza się m.in. gwarancje Skarbu Państwa – dług publiczny na koniec 2004 roku wyniósł ok. 50,4-50,6% PKB (lub nawet spadł poniżej 50,0%) wobec 51,6% w 2003 roku.

Według Gronickiego, na spadek relacji długu do PKB wpłynęły m.in. silny złoty, wyższe dochody z prywatyzacji i niższy deficyt budżetowy (41,5 mld zł wobec planowanych 45,30 mld zł).

Według unijnej metodologii ESA95, dług publiczny wyniósł na koniec 2004 roku 43,6% PKB wobec 45,4% w 2003 roku. Jak podał w połowie marca GUS, Ministerstwo Finansów oczekuje wzrostu tego wskaźnika w tym roku prawdopodobnie do 45,8% PKB.

W czwartek o godz. 14:00 prezydent Aleksander Kwaśniewski ma przyjąć dymisję Hausnera i mianować na nowego szefa Ministerstwa Gospodarki i Pracy Jacka Piechotę, dotychczasowego wiceministra w tym resorcie. Hausner złożył dymisję na początku miesiąca, motywując ją chęcią poświęcenia się budowie nowej partii centrowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)