Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Plan konwergencji z poprawkami PSL dziś w Brukseli

0
Podziel się:

Wicepremier wymógł na rządzie zmianę założeń reform.

Plan konwergencji z poprawkami PSL dziś w Brukseli
(kprm.gov.pl)
bFfYBnkR

*- _ W programie uwzględnione zostały uwagi ministerstwa gospodarki _ - twierdzi rzeczniczka ministerstwa finansów Magdalena Kobos. *

Zatwierdzony programokreśla ścieżkę ograniczenia deficytu finansów publicznych z ponad 7 procent PKB pod koniec ubiegłego roku do poniżej 3 procent PKB do końca 2012.

Rzeczniczka ministerstwa finansów twierdzi, że dokument jeszcze dziś powędruje do Brukseli:

bFfYBnkT

Program miał być przyjęty przez gabinet Donalda Tuska w ubiegłym tygodniu. Przeciwny był jednak wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Nie zgadzał się na rozszerzenie podatku dochodowego na część rolników i na reformę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jego wymagania zostały uwzględnione w obecnej wersji dokumentu.

Program konwergencji zawiera ocenę gospodarki pod kątem spełniania kryteriów z Maastricht. Chodzi o pięć warunków, które powinniśmy spełniać, aspirując do przystąpienia do strefy euro. Przedstawia on ogólne założenia i cele polityki makroekonomicznej, ocenę sytuacji i prognozy, strategię i cele rządu.

Wiąże się on bezpośrednio z ogłoszonym niedawno przez premiera planem konsolidacji finansów publicznych. Ma on na celu ograniczenie naszego zadłużenia, które jest poważnym problemem dla naszej gospodarki.

bFfYBnkZ

Źródło: Ministerstwo Finansów. Rok 2010 - prognoza

Np. deficyt sektora finansów publicznych w 2009 roku wyniósł 7,2 procent. Z kolei zakładana na ten rok dziura budżetowa to ponad 52 miliardy złotych. To jednocześnie największy deficyt w historii.

ZOBACZ TAKŻE:

bFfYBnlu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)