Notowania

prywatyzacja
01.06.2011 13:00

Plany prywatyzacyjne rządu zagrożone? Do tej pory zrealizowano tylko 20 procent

Przychody z tego tytułu od początku roku do końca maja wyniosły zaledwie 2 mld 859 mln zł. Do końca roku zaplanowano 15 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

Przychody z prywatyzacji od początku roku do końca maja wyniosły 2 mld 859 mln zł - poinformował rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór.

Jak dodał, kwota ta stanowi prawie 20 procent tegorocznego planu w wysokości 15 mld zł. Z planów resortu skarbu wynika, że przychody z prywatyzacji w 2012 roku powinny wynieść 10 mld zł, w 2013 roku 5 mld zł i podobnie w 2014 roku.

Na ten rok MSP zaplanowało jeszcze ofertę publiczną Jastrzębskiej Spółki Węglowej, PKO BP oraz holdingu nieruchomościowego. Resort skarbu prowadzi ponadto prywatyzację uzdrowisk i przedsiębiorstw komunikacji samochodowej. Na ten rok zaplanowano też sprzedaż spółek z branży chemicznej, giełd rolnych oraz spółek inseminacyjnych.

Prywatyzacja miała podeprzeć budżet

Proponując 15 mld zł przychodów z prywatyzacji, Aleksander Grad założył między innymi, że w tym roku uda się sprzedać inwestorom spółki chemiczne. Ministerstwo Skarbu Państwa planuje uruchomienie tego procesu pod koniec trzeciego kwartału.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Skarbu Państwa.

Nie jest jednak wykluczone, że część tegorocznych planów również przesunie się na kolejny rok.

W 2012 roku planowana jest między innymi kontynuacja prywatyzacji spółek sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej. Przewidziana jest też prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej i innych spółek sektora rolno-spożywczego, uzdrowiskowych oraz z branży metalowej, maszynowej i turystycznej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/95;proc;gornikow;przeciwko;prywatyzacji;jsw,100,0,842596.html) 95 proc. górników przeciwko prywatyzacji JSW Ministerstwo Skarbu twierdzi, że to nie jest prywatyzacja a jedynie upublicznienie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t94058.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkp;cargo;nie;wjedzie;na;gpw,232,0,839912.html) PKP Cargo nie wjedzie na GPW Rząd zdecydował o sprzedaży większościowego pakietu PKP Cargo inwestorowi branżowemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t140211.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/bgz;akcje;na;debiucie;nie;zrobia;furory,9,0,839177.html) BGŻ: Akcje na debiucie nie zrobią furory Zdaniem analityków ankietowanych przez Money.pl nie ma co liczyć na zyski większe niż kilka procent. Sprzedając akcje BGŻ na pierwszej sesji inwestorzy zarobią na czysto nieco ponad 40 zł.
Tagi: prywatyzacja, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz