Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plany wysłane. Los stoczni w rękach Brukseli

0
Podziel się:

Komisja Europejska czekała na dokumenty do północy. Rząd tym razem zdążył. Czekamy na decyzję.

Plany wysłane. Los stoczni w rękach Brukseli
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

aktualizacja: 18:55

Minister skarbuAleksander Gradpoinformował, że plany restrukturyzacji stoczni Gdynia, Gdańsk i Szczecin zostały wysłane do Brukseli. Termin dostarczenia Komisji Europejskiej tych dokumentów mija dzisiaj o północy.

Minister ujawnił też, że dzisiaj podpisano wstępne umowy prywatyzacyjne z dwoma inwestorami. Jak wyjaśnił, umowy zostały podpisane po to, _ aby pokazać jak duża jest determinacja rządu, by prywatyzację stoczni doprowadzić do pomyślnego zakończenia _. Umowy wejdą w życie, jeśli Komisja Europejska wyda pozytywną opinię na temat przedstawionych jej programów, a następnie zatwierdzi je parlament.

Minister wyraził przekonanie, że programy restrukturyzacyjne wysłane do Brukseli spełnią oczekiwania zarówno Komisji Europejskiej, inwestorów, jak i rządu.

Posłuchaj ministra Aleksandra Grada:

Aleksander Grad wyjaśnił, że programy zostały wysłane do Brukseli ostaniego dnia wyznaczonego przez komisję terminu, ze względu na korekty, które zostały do nich wprowadzone po konsultacjach rządowych ekspertów z Komisją Europejską.

Od oceny tych programów przez Komisję Europejską zależy teraz, czy zgodzi się ona na rządowe wsparcie przyznane zakładom po wejściu Polski do Unii. Według różnych szacunków chodzi o 5 do 7 miliardów złotych. Jeśli programy nie uzyskają akceptacji, to Komisja nakaże zwrot pomocy, a to będzie oznaczało upadek stoczni.

_ Solidarność _ sceptyczna

_ Solidarność _ Stoczni Gdańsk nie zgadza się na projekt restrukturyzacji przygotowany przez ISD Polska i zapowiada protesty. Dziś prezes zarządu ISD - Konstanty Litwinow - poinformował, że plany zakładają połączenie stoczni Gdynia i Gdańsk. Zaznaczył jednocześnie, że część pracowników obu zakładów będzie musiała przekwalifikować się albo odejść z pracy.

Zarząd ISD jest też pewien, że plan inwestycyjny usatysfakcjonuje Komisję Europejską, a stocznie będą rentowne już za dwa lata.

Roman Gałęzewski, przewodniczący _ Solidarności _ w Stoczni Gdańsk nie wierzy w zapewnienia inwestora, bo od kiedy przejął on w styczniu gdański zakład, żadnych obietnic nie dotrzymał:

Posłuchaj przewodniczącego Solidarności w Stoczni Gdańsk:

Natomiast Marek, rzecznik _ Solidarności _ Stoczni Gdynia uważa, że przygotowany plan restrukturyzacji jest ostatnią deską ratunku dla ich zakładu.

Posłuchaj stanowiska Solidarności w Stoczni Gdynia:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)