Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jan Płaskoń
|

Płaskoń: Internet do totalnej kontroli. Na wszelki wypadek

0
Podziel się:

Niezależnie od czasów i ustrojów marzenia policji oraz tajnych służb pozostają niezmienne. Funkcjonariusze mają coś takiego we krwi, że wielbią podglądać i podsłuchiwać.

Płaskoń: Internet do totalnej kontroli. Na wszelki wypadek

Może jakiś szczególny gen im się przyplątał, a może to tylko kwestia odpowiedniego przeszkolenia oraz przebywania we własnym gronie, prowadząca do konkluzji starej jak świat: z kim przystajesz, takim się stajesz. W ostatnich dniach służby próbowały wziąć się za internet. Przeszkodziła im jedna publikacja.

Dziennik _ Rzeczpospolita _ ujawnił, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje zmiany w ustawie o świadczeniu usług elektronicznych, które mają prowadzić do tego, że każdy buszujący w sieci może być inwigilowany ma potrzeby _ przyszłego śledztwa _.

ZOBACZ TAKŻE:

W dodatku administratorzy portali mieliby mieć obowiązek gromadzenia danych internuautów oraz mapy ich wirtualnych wojaży. Pomysł rodem z Orwella, który co prawda podobną wizję odniósł do rzeczywistości totalitarnej, co nie znaczy, ze mógł się pomylić w czasie i słynny rok 1984 oznaczył o 25 lat za wcześnie.

Artykuł natychmiast skomentował rzecznik rząduPaweł Graś, twierdząc, że mija się on całkowicie z prawdą, lecz nie potrafił wyjaśnić, dlaczego w takim razie na internetowej witrynie MSWiA ciągle wisi informacja o planowanej zmianie w ustawie. Taka już jednak rola rzeczników, żeby zaprzeczać, że pada deszcz, nawet jeśli woda sięgnęła kolan.

Skoro w jakichś główkach rodzą się pomysły, że obywateli trzeba śledzić na wszelki wypadek, to nasuwa się oczywiste pytanie, czy na pewno mamy wolność, o którą walczyły pokolenia? Bo czym w końcu różni się koncepcja PO od sławetnego pukania do mieszkań o szóstej rano w wykonaniu emisariuszy PiS?

Autor jest wiceprezesem Krajowego Klubu Reportażu i redaktorem naczelnym _ Panoramy Opolskiej _.

Czytaj w Money.pl
*Słaby rozwój polskiego internetu zawdzięczamy rządowi * Global Information Technology Report przygotowany przez Światowe Forum Ekonomiczne i INSEAD nie pozostawia złudzeń co do stanu społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Czytaj w Money.pl
Raport Money.pl
*Co drugi obywatel Unii korzysta z internetu * Ponad połowa obywateli UE regularnie korzysta z internetu, przy czym 80 proc. z nich ma łącze szerokopasmowe - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Czytaj w Money.pl
Czytaj w Money.pl
*Bloger ma prawo do anonimowości * Obecnie prawo nie daje odpowiedzi, czy każdy blog można uznać za prasę. Utrudnia to egzekwowanie uprawnień autorów do tajemnicy dziennikarskiej Czytaj w Money.pl
internet
wiadomości
felieton
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)