Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Płk. Przybył nie ma racji. Powinni ją zlikwidować

0
Podziel się:

Profesor Piotr Winczorek tłumaczy, co prawo mówi o prokuraturze wojskowej.

Płk. Przybył nie ma racji. Powinni ją zlikwidować
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Money.pl: Samobójcza próba pułkownika Przybyłamiała być obroną prokuratury wojskowej przed wcieleniem w struktury cywilnej. Czy ustawodawca może to zrobić?

*Prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista: *Konstytucyjnie prokuratura wojskowa istnieć nie musi. Konstytucja w ogóle o prokuraturze jakiejkolwiek, poza Prokuratorem Generalnym, nie wspomina.

A sądy wojskowe?

Muszą istnieć, bo są konstytucyjnie przewidziane.

Czyli nie mogą być zlikwidowane?

Bez zmiany konstytucji nie mogą być likwidowane, bo jest w niej mowa o tym, że są sądy powszechne, administracyjne i wojskowe. Dopóki taki zapis jest w konstytucji, to muszą istnieć. Z tym, że zakres działań sądów wojskowych jest w zależności od czasów ograniczany albo rozszerzany.

W okresie PRL sądy wojskowe zajmowały się przestępstwami politycznymi, rozszerzono ich działalność w czasie stanu wojennego. Od trzech lat jednak sądy wojskowe zajmują się wyłącznie sprawami przestępstw o charakterze wojskowym, popełnionych przez żołnierzy.

I tak na przykład, kiedy żołnierz pobije żonę, to takie zdarzenie nie ma charakteru przestępstwa wojskowego, ale jeśli żołnierz sprzeda karabin na bazarze, to wtedy takie działanie ma znamiona przestępstwa wojskowego. I wtedy też zajmuje się nim właśnie sąd wojskowy.

Podobna różnica jest między prokuraturą wojskową a cywilną?

Tak, różnica polega na różnym zakresie działań. Prokuratura wojskowa nie może zajmować się kradzieżą w supermarkecie czy wypadkiem drogowym spowodowanym przez pijanego kierowcę. Prokuratura wojskowa zajmuje się tylko przestępstwami o charakterze militarnym. Jej zniesienie i włączenie działalności do prokuratury cywilnej byłoby więc ustawowo możliwe.

I wtedy prokuratura cywilna mogłyby spokojnie wykonywać zadania prokuratury wojskowej?

Oczywiście, że tak. Potrzeba tylko ustawowego rozwiązania tej sprawy. W grę mogą wchodzić przypadki, które zahaczają o tajemnice wojskowe, ale wtedy prokurator cywilny byłby zmuszony taką tajemnicę zachować.

Tutaj od razu pojawiają się pytania, czy prokuratorzy cywilni, mówiąc kolokwialnie, _ czują _ wojsko i czy zrozumieliby wszystkie wojskowe sprawy?

Gdyby na przykład przenieść tych prokuratorów wojskowych do prokuratury cywilnej i utworzyć tam wydział do spraw wojskowych, to tych wątpliwości by nie było.

A działanie prokuratury wojskowej ma dzisiaj jakikolwiek sens?

To wiążę się z szerszą kwestią, mianowicie z cywilną kontrolą nad siłami zbrojnymi. Dzisiaj jest tak, że minister obrony narodowej jest cywilem a nie wojskowym. Zwierzchnikiem sił zbrojnych jest prezydent, też cywil. Więc, jeżeli ma być zwierzchnictwo cywilne nad siłami zbrojnymi, to kto wie, czy nie byłoby lepiej, żeby również w wymiarze sprawiedliwości cywile mieli więcej do powiedzenia.

Czytaj więcej o samobójczej próbie pułkownika Przybyła
Pierwszy wywiad po próbie samobójczej. "Chciałem się zabić, ktoś przeszkodził" _ - Wiem, że za moją głowę była nagroda miliona złotych. Mogłem się pogodzić z tym, że zabito mi psa. Nie mogłem się pogodzić z bezpodstawnym atakiem - _powiedział prokurator Przybył.
Kaczyński o rycerskości Prezes PiS zaznaczył, że likwidacja wojskowego wymiaru sprawiedliwości nie może być procesem nagłym, ale _ trzeba to załatwić _.
Dramat w Poznaniu, a Tusk na urlopie. "Jak cesarz, ma klawe życie" Jarosław Kaczyński wezwał premiera do powrotu do obowiązków.
Dlatego prokurator strzelił sobie w głowę? O politycznej nawalance, którą rozpętał płk Przybył - pisze Andrzej Zwoliński.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)