Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Po raz pierwszy mniej nauczycieli w szkołach

0
Podziel się:

Po wakacjach do szkół nie wróciło 7 tysięcy pedagogów. W tym roku sytuacja się powtórzy.

Po raz pierwszy mniej nauczycieli w szkołach
(skynesher/iStockphoto)
bECDRzaZ

Po wakacjach do szkół nie wróciło 7 tysięcy pedagogów. W tym roku sytuacja się powtórzy. Powodem jest niż demograficzny i coraz gorsza sytuacja finansowa samorządów. W ciągu ostatnich 6 lat w szkołach ubyło ponad milion uczniów.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, grupy nauczycieli, którzy odeszli z pracy w ostatnim czasie, ponad 2 tysiące przeszło na emerytury. Część odeszła z zawodu lub czasowo z miejsca pracy. Pozostali przeszli na niepełny wymiar zatrudnienia - pisze dziennik.

Irena Koszy z wydziału oświaty w Opolu zapewnia, że w mieście nie będą utrzymywane niepotrzebne etaty nauczycielskie. Argumentuje, że szkoła nie może pozwolić sobie na przechowywanie nauczycieli w czasie niżu.

bECDRzbb

Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich twierdzi, że podobne decyzje będą podejmować inne samorządy. Jak przewiduje, w najbliższym dziesięcioleciu liczba uczniów spadnie o kolejny milion. Dodaje, że obecna sytuacja jest dobrą okazją do zmiany karty nauczyciela. Modyfikacja dokumentu chroniącego pedagogów przed zwolnieniem, pozwoliłaby zwolnić w pierwszej kolejności tych gorszych.

Czytaj więcej w Money.pl
"Z takim rządem cofamy się w rozwoju!" Organizatorzy manifestacji szacują, że uczestniczyło w niej 40 tysięcy nauczycieli z całej Portugalii.
Rząd chce obciąć im limity. Sprzeciw PiS Utrzymanie obecnych zapisów w ustawie Karta Nauczyciela, dotyczących wysokości odpisu na doskonalenie zawodowe nauczycieli, zakłada poprawka zgłoszona przez senatora Henryka Ciocha (PiS) do ustawy okołobudżetowej.
Nauczyciele boją się o życie. Atakują ich... Nauczyciele, którzy często są atakowani przez separatystów, domagają się wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa.
bECDRzbC
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)