Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po śnieżycach na Mazowszu i Podlasiu ponad 100 tys. odbiorców bez prądu

0
Podziel się:

Po intensywnych opadach doszło do bardzo wielu awarii sieci energetycznej. Trwa usuwanie szkód, a synoptycy ostrzegają, czeka nas...

Po śnieżycach na Mazowszu i Podlasiu ponad 100 tys. odbiorców bez prądu
(PAP/Przemysław Piątkowski)

*Energetycy przywrócili dopływ prądu do 20 tys. domów na Mazowszu - poinformowała PGE Dystrybucja SA. Do awarii sieci doszło na Mazowszu i Podlasiu po intensywnych opadach śniegu. Bez prądu pozostaje ok. 90 tys. odbiorców. Jednak synoptycy nie pozostawiają złudzeń - zima nie ustąpi. *

Aktualizacja: 14:00

Po godz. 13 PGE poinformowała, że na terenie Oddziału Warszawa prądu nie miało około 63 tysięcy odbiorców; energetycy przywrócili zasilanie 20 tysiącom.

Według danych z godziny 11 na terenie Oddziału Białystok bez prądu pozostaje około 24 tysięcy gospodarstw i ok. 4 tysięcy w Oddziale Łódź-Teren - poinformowała spółka w komunikacie. Zaznaczono w nim, że przy usuwaniu skutków awarii pracują wszystkie ekipy pogotowia energetycznego i firmy.

Jak podają służby meteorologiczne, w niedzielę po południu i w ciągu nocy spadło ok. 25 cm śniegu. W wielu miejscach łamały się przeciążone pod naporem śniegu drzewa i zrywały linie energetyczne. Mimo pracy wszystkich ekip pogotowia energetycznego i firm zewnętrznych usuwanie awarii może potrwać do godzin wieczornych - informuje PGE Dystrybucja.

Najpoważniejsza jest sytuacja w powiatach: wyszkowskim, mińskim, siedleckim, łomżyńskim, legionowskim oraz białostockim. Bez zasilania pozostają m.in. mieszkańcy okolic: Góry Kalwarii, Tarczyna, Karczewa, Halinowa, Legionowa, Serocka, Pomiechówka, Ząbek, Marek, Zielonki, Radzymina, Mińska, Kołbieli, Ostrowi Mazowieckiej, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa, Małkini, Izabelina, Michałowa i Grodziska.

Do awarii energetycznych doszło też minionej nocy w Śląskiem. W powiatach rybnickim i raciborskim uszkodzonych zostało 39 stacji średniego i niskiego napięcia. Bez prądu pozostawało około 2400 odbiorców. Ostatnie awarie usunięto ok. czwartej nad ranem - podały służby kryzysowe wojewody śląskiego. W niedzielę problemy z prądem mieli też m.in. mieszkańcy powiatu mikołowskiego. Awarie były usuwane na bieżąco.

Mimo obfitych opadów śniegu polskie lotniska działają normalnie. Warszawa, Gdańsk, Poznań, Katowice,Wrocław i Kraków przyjmują samoloty. Również wyloty i odprawy przebiegają planowo.

Wczoraj z powodu silnych opadów odwołano dwa rejsy z Luton do Warszawy. Rzecznik warszawskiego Okęcia wyjaśniał jednak, że przyczyną była głównie trudna sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdyż port im Fryderyka Chopina jest dobrze przygotowany na opady śniegu i usuwa go z pasów startowych na bieżąco.

Zima nie ustąpi

Jak informuje IMGW, od Grenlandii przez Wyspy Brytyjskie, zachodnią Skandynawię po zachodnią Rosję pogodę kształtować będą wyże. Pozostały obszar kontynentu znajdować się będzie pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych. Polska północno-zachodnia oraz centralna znajdować się będzie pod wpływem klina wyżowego, na pozostałym obszarze kraju pogodę kształtować będą niże z rejonu Morza Białego oraz Morza Tyrreńskiego. Z zachodu napływać będzie nadal chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie rosło.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na północnym wschodzie kraju, słabe opady śniegu. Wieczorem słabe opady śniegu na południu Małopolski, a na południu Podkarpacia słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1 st. do 4 st., w kotlinach sudeckich około 0 st. Wiatr słaby, zmienny, na południu kraju przechodzący we wschodni i północno-wschodni i wzmagający się do umiarkowanego.

W nocy z wtorku na środę na południu Polski zachmurzenie duże wzrastające do całkowitego i opady śniegu, a na Podkarpaciu także deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, w rejonie Zatoki Gdańskiej możliwe słabe, przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -7 st. do -3 st., jedynie na wybrzeżu oraz krańcach południowo-wschodnich cieplej, od -2 st. do 0 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu Polski okresami porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, północno-wschodni.

W środę w południowej połowie kraju zachmurzenie całkowite i opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem, a na południowym wschodzie Polski deszczu ze śniegiem i deszczu. Na Mazowszu możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. Prognozowana suma opadów na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Kielecczyźnie, Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny od 5 mm do 12 mm, a prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Kotlinie Kłodzkiej, na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku od 3 cm do 6 cm. W północnej części kraju zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego i całkowitego oraz miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1 st. do 5 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-wschodni.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna 2 st. Wiatr słaby, zmienny. W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura minimalna -4 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-wschodni. W środę zachmurzenie duże. Opady śniegu, przechodzące okresami w deszcz ze śniegiem. Możliwy również marznący deszcz, powodujący gołoledź. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące ograniczenie widzialności od 700 m do 2000 m. Temperatura maksymalna 3 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, powodujący miejscami zawieje i zamiecie śnieżne, północno-wschodni.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)