Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po szczycie o kryzysie. Kulminacja dopiero przed nami?

0
Podziel się:

Z mieszanymi uczuciami przyjmuje niemiecka prasa ustalenia szczytu strefy euro w Brukseli.

Po szczycie o kryzysie. Kulminacja dopiero przed nami?
(Bright Meadow/CC/Flickr)

[aktualizacja: 11:36]

Z mieszanymi uczuciami przyjmuje niemiecka prasa ustalenia szczytu strefy euro w Brukseli. W wielu komentarzach pojawia się wątek coraz wyraźniejszego podziału Europy.

Dziennik _ Financial Times Deutschland _ zauważa, że mimo świetnej reakcji światowych rynków plan ratunkowy dla Europy budzi wątpliwości. Przede wszystkim nie wiadomo jeszcze do końca co zrobią banki, które mają stracić połowę pieniędzy zainwestowanych w Grecję. Nie wiadomo też czy Włochy rzeczywiście zaczną oszczędzać, ani czy Chiny będą chciały kupować europejskie obligacje. Myli się ten kto uważa, że kulminacja kryzysu jest już za nami - dodaje

_ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ przewidując, że kolejny kryzysowy szczyt strefy euro to tylko kwestia czasu. _ Sueddeutsche Zeitung _ zwraca natomiast uwagę, że Unia Europejska jest coraz mocniej podzielona. Kraje z południa albo wschodu nie mają wiele do powiedzenia w sprawie kryzysu. Spada także znaczenie Francji i Wielkiej Brytanii. Stery w Unii Europejskiej trafiły w ręce Niemiec, choć te wcale o to nie zabiegały.

Zobacz także: Przywódcy UE zadowoleni z ustaleń szczytu w Brukseli (Euronews, ang.):

Jak napisano w _ Sueddeutsche Zeitung _ Europa dryfuje w różnych kierunkach, dlatego niezbędna jest odważna debata o reformach.

Z kolei zdaniem francuskiego dziennika _ Le Figaro _ szczyt w Brukseli pokazał, że walka z kryzysem wymaga integracji polityki gospodarczej i budżetowej w ramach strefy euro. Gazeta dodaje, że francuska dyplomacja wspomina już w tym kontekście o przyszłej eurofederacji.

Centroprawicowy dziennik podkreśla, że jednym z korzystnych efektów kryzysu zadłużenia jest to, że zmusza on państwa strefy euro do surowej dyscypliny budżetowej i sprawia, że _ zarządzanie gospodarcze _ w tej strefie przestaje być pustym hasłem.

Jak twierdzi _ Le Figaro _, jednym z sygnałów tej zmiany jest powołanie w ubiegłą niedzielę Hermana Van Rompuya, który od 2009 roku szefuje Radzie Europejskiej, na przewodniczącego strefy euro, zwanego nieoficjalnie _ Mr Euro _. O realizacji idei _ zarządzania gospodarczego _ w eurogrupie świadczy też, zdaniem gazety, końcowa deklaracja środowo-czwartkowego szczytu w Brukseli, która mówi o _ znacznym wzmocnieniu koordynacji oraz nadzoru gospodarczego i fiskalnego _.

Według _ Le Figaro _, może to oznaczać, że w niedalekiej przyszłości w wypadku nadmiernego deficytu budżetowego któregoś z państw UE, organy unijne będą mogły wydać swoją opinię o projektach budżetowych przed ich przyjęciem przez narodowe parlamenty.

Nie jest jednak pewne, komu przypadnie główna rola w dziedzinie wzmocnionego zarządzania strefą euro: Komisji Europejskiej czy też najważniejszym stolicom strefy euro, Berlinowi i Paryżowi.

_ Le Figaro _ przypomina, że wczoraj przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso poinformował, iż kompetencje unijnego komisarza ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehna będą rozszerzone o zarządzanie euro. _ Za tymi manewrami zarysowuje się zmiana traktatu UE i okazywana przez kanclerz Angelę Merkel wola pchnięcia Europy do integracji na zasadzie +kultury stabilności+, inspirowanej modelem niemieckim _ - pisze francuski dziennik.

Zwraca uwagę, że _ zapatrzony _ w niemiecką kanclerz szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe w ostatnich tygodniach kilkakrotnie powtarzał słowa _ federalizm _ i _ eurofederacja _. _ Jeśli o mnie chodzi, myślę, że należy isć w stronę eurofederacji _ - powiedział po ostatnim szczycie Juppe, wzywając państwa strefy euro do wzmocnienia integracji w dziedzinie budżetowej i podatkowej.

Czytaj więcej o kryzysie w Grecji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t180044.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;pomoga;europie;szef;efsf;z;misja,35,0,953891.html) Mają 3,2 bln dolarów. Europa chętnie sięgnie Szef Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej poleciał do Pekinu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t178654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pakiet;dla;grecji;ma;byc;wprowadzony;do;konca;roku,114,0,953714.html) Pompowanie pieniędzy w Grecję. Ujawnili kiedy ruszy Pakiet to gigantyczne wsparcie od Eurolandu i MFW oraz gwarancje dla inwestorów. Zobacz jaka to skala.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t180018.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/to;nowa;era;dla;grecji;trzeba;kontynuowac;prace,27,0,952859.html) To nowa era dla Greków. Co teraz zrobią? Premier Jeorjos Papandreu wyjawił, kiedy planuje powrót kraju na rynek międzynarodowych obligacji.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)