Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Początek szczytu G8 pod znakiem umowy handlowej UE - USA

0
Podziel się:

Przed szczytem G8 obserwatorzy przewidywali, że głównymi tematami będą: stan światowej gospodarki, walka z rajami podatkowymi, propozycje dotyczące wolnego handlu światowego, a także międzynarodowe ogniska kryzysowe.

Początek szczytu G8 pod znakiem umowy handlowej UE - USA
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W zamienionym w fortecę Lough Erne w Irlandii Płn. rozpoczął się dziś po południu szczyt najbardziej wpływowych państw - G8. Przy tej okazji ogłoszono, że pierwszy etap negocjacji ws. umowy o wolnym handlu między UE a USA rozpocznie się w lipcu.

_ - Mówimy o tym, co może stać się największym dwustronnym porozumieniem handlowym w historii _ - oświadczył brytyjski premier David Cameron, który z liberalizmu handlowego uczynił jeden z priorytetów przewodnictwa swego kraju w G8. Amerykański prezydent Barack Obama ogłosił na marginesie spotkania, że negocjacje rozpoczną się w przyszłym miesiącu w Waszyngtonie.

W piątek późnym wieczorem kompromis sprawie mandatu dla Komisji Europejskiej do prowadzenia negocjacji handlowych z USA osiągnęli w Luksemburgu ministrowie handlu UE.

Przed szczytem G8 obserwatorzy przewidywali, że głównymi tematami będą: stan światowej gospodarki, walka z rajami podatkowymi, propozycje dotyczące wolnego handlu światowego, a także międzynarodowe ogniska kryzysowe - wojna domowa w Syrii, programy nuklearne Iranu i Korei Północnej.

W dwudniowym spotkaniu w Irlandii Północnej uczestniczą, poza Cameronem i Obamą, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy Włoch, Kanady i Japonii - Enrico Letta, Stephen Harper oraz Shinzo Abe oraz prezydenci Francji i Rosji, Francois Hollande i Władimir Putin. Obecni są także szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Agencje komentują, że rosyjski prezydent będzie na tym forum odosobniony w sprawie trwającego od marca 2011 roku konfliktu w Syrii. Kwestia wojny w tym kraju ma zostać poruszona w czasie dwustronnego spotkania prezydentów Putina i Obamy, a następnie poddana pod dyskusję w czasie kolacji roboczej. Jednak prezydent Hollande już ostrzegł, że nie należy _ mieć złudzeń _ w sprawie ewentualnych postępów.

Przywódcy najbardziej wpływowych krajów świata obradują w kompleksie hotelowym w Lough Erne w pobliżu miasteczka Enniskillen, dwie godziny jazdy od Belfastu. Szczyt zmobilizował bezprecedensowe siły bezpieczeństwa; ok. 8 tys. policjantów - na ziemi, wodzie i w powietrzu - ma za zadanie nie dopuścić do żadnych incydentów w czasie planowanej demonstracji przeciwko G8.

W pobliże _ strefy wrażliwej _, odgrodzonej przez druty kolczaste, nie można dostać się bez specjalnego zezwolenia. Na każdym skrzyżowaniu, przed każdym hotelem, w którym zatrzymały się delegacje, policjanci kontrolują samochody. Pozycje zajęli strzelcy wyborowi - informują lokalne media.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczyt G8: Putin przeciwko Zachodowi _ Wiedomosti _ wyjaśniają, że głównym tematem spotkania przywódców siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata i Rosji będzie Syria
Chorwacja nie wejdzie do UE? "Będzie dobrze" Traktatu o przystąpieniu Zagrzebia do UE nie ratyfikowały jeszcze Niemcy i Dania. - _ Jestem przekonany, że wszystko pójdzie szczęśliwie _ - uważa prezydent Komorowski.
USA i Chiny razem przeciw cyberatakom Prezydent Chin zapewnił, że jego kraj jest _ stanowczy w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa _.
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)