Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poczta Polska będzie wydawać karty płatnicze?

0
Podziel się:

Nowe przepisy przewidują m.in. zmiany dotyczące wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego.

Poczta Polska będzie wydawać karty płatnicze?
(Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER)

Sejm uchwalił nowelą ustawy o usługach płatniczych.* *Nowe przepisy przewidują m.in. zmiany dotyczące wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 286 posłów, 123 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

Głównym celem nowelizacji jest ułatwienie podejmowania działalności przez krajowe instytucje pieniądza elektronicznego, a także zwiększenie zaufania konsumentów do takiego środka płatniczego. Chodzi m.in. o określenie zasad wydawania np. kart płatniczych, w tym wskazanie przypadków, w których możliwe jest pobieranie opłat z tego tytułu.

Nowe przepisy mają usunąć bariery, na które napotykają firmy chcące wejść na rynek pieniądza elektronicznego, oraz ułatwić działalność związaną z wydawaniem, wykupem czy dystrybucją pieniądza elektronicznego. Przepisy mają też regulować kwestie związane z tworzeniem instytucji pieniądza elektronicznego i nadzorem nad nimi. Mają też ujednolicić przepisy prawa unijnego.

Ustawa poszerza m.in. katalog podmiotów oraz produktów możliwych do wyboru przy dystrybucji świadczeń emerytalno-rentowych. Chodzi m.in. o to, by można było wybrać inną instytucję niż bank lub SKOK, na konto której trafią pieniądze - np. instytucje pieniądza elektronicznego.

Przewidziano możliwość korzystania z rachunków płatniczych prowadzonych przez dostawców innych niż banki.

Nowe przepisy wprowadzają zamknięty katalog wydawców pieniądza elektronicznego, w którym uwzględniono spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym krajową SKOK, Pocztę Polską, a także oddziały zagranicznych instytucji pieniądza elektronicznego.

W myśl nowych rozwiązań agenci rozliczeniowi będą zobowiązani do przekazywania podmiotom akceptującym płatności kartami, na ich żądanie, informacji o wysokości i rodzaju opłat.

Zobacz, co jeszcze uchwalił dziś Sejm:
Co z dotacjami do przedszkoli? Jest decyzja Od września 2013 r. edukacja przedszkola będzie dotowana z budżetu państwa - zdecydował Sejm nowelizując ustawę o systemie oświaty.
Kontrowersyjne zmiany jednak przeszły Sejm wydłużył do roku okres rozliczeniowy czasu pracy z 4 do 12 miesięcy. - _ Pracownik będzie niewolnikiem _ - uważają związkowcy.
Ważą się losy finansistów. Co zrobi minister? Ta ustawa dotknie wszystkich tych, którzy pracują w branżach związanych z budownictwem, transportem, finansami i techniką.
wiadomości
prawo gospodarcze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)