Notowania

poczta polska
16.09.2014 09:34

Poczta Polska obetnie płace? Mówią o reformie

Zmienić się system wynagrodzeń i płacić za efekty pracy. Większość dodatków zostanie włączonych do pensji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Poczta Polska zmienia sposób wynagradzania pracowników. Negocjuje ze związkami zawodowymi płacę za efekty, a nie za staż. Ilość pieniędzy, przeznaczona na płace, pozostanie taka sama. Przewodniczący pocztowej Solidarności, Bogumił Nowicki podkreśla, że proponowany system wynagradzania jest mniej nowoczesny od obowiązującego układu zbiorowego i nie wyklucza protestów.

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej, Zbigniew Baranowski podkreśla że firma, jeżeli chce się unowocześnić, musi zmienić system wynagrodzeń i płacić za efekty pracy. Większość dodatków zostanie włączonych do pensji. Dotyczy to także popularnej _ łącznościówki _czyli trzynastki.

Dzięki temu system wynagradzania będzie prostszy. Zbigniew Baranowski wyjaśnia, że kilkadziesiąt tysięcy pracowników najmniej zarabiających odczuje poprawę wynagrodzeń. Jak dodaje przedstawiciel Poczty Polskiej ważnym elementem będzie system premiowy, który będzie powiązany z efektami pracy.

Zarząd Poczty Polskiej prowadzi w tej sprawie rozmowy ze związkami zawodowymi, które działają w firmie. Obecny układ zbiorowy obowiązuje do końca stycznia przyszłego roku.

Rzecznik Poczty Polskiej liczy, że uda się znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonować wszystkie strony. Firma jest gotowa negocjować zmiany pod warunkiem, że utrzymane zostaną główne propozycje zarządu (między innymi motywacyjny system wynagradzania).

W Poczcie Polskiej pracuje około 80 tysięcy osób. Firma wydaje rokrocznie na pensje ponad 3 miliardy złotych. Dotychczasowy układ zbiorowy obowiązywał od 2010 roku.

Firma zabrała się ostatnio za wymianę floty. W tym roku wprowadziła 600 nowych aut z trzech tysięcy jakie wymieni do końca 2015. Od 2013 roku Poczta Polska zainwestowała w nowy tabor blisko 200 mln zł. To element realizacji strategii Spółki, która zakłada rozwój na najbardziej perspektywicznych rynkach - paczkach oraz logistyce, usługach bankowo – ubezpieczeniowych oraz korespondencji cyfrowej.

Ekspansja w tych obszarach wymaga koniecznych inwestycji. Poczta Polska planuje przeznaczyć w latach 2014 - 2018 na inwestycje (w tym inwestycje kapitałowe) ponad 1,3 mld zł.

Nie wykluczają protestu, ale chcą negocjować. _ Solidarność _ Pracowników Poczty Polskiej krytykuje zmiany w systemie wynagradzania pocztowców proponowane przez zarząd firmy.

Solidarność mówi nie

Przewodniczący pocztowej _ Solidarności _, Bogumił Nowicki podkreśla, że proponowany przez Pocztę Polską system wynagradzania jest mniej nowoczesny od obowiązującego układu zbiorowego z 2010 roku. Dziwi się, że zarząd firmy zdecydował się na zmianę. Przedstawiciel _ Solidarności _ chwali zwiększenie płac dla najmniej zarabiających, ale zwraca uwagę, że stanie się to kosztem zasłużonych pracowników z dłuższym stażem pracy. Bogumił Nowicki krytykuje zarząd, że nie dołożył pieniędzy do systemu płac, a fundusz wynagrodzeń z roku na rok zmniejsza się. Poczta Polska szacuje, że podwyżka płac tylko o 100 złotych zwiększy wydatki firmy o 140 milionów złotych.

Przedstawiciel _ Solidarności _ nie wyklucza, że w przypadku nieudanych rozmów część pracowników zdecyduje się na protest. Wszystko zależy od tego jak władze Poczty Polskiej potraktują negocjacje. Bogumił Nowicki obawia się, że zarząd firmy nawet w przypadku fiaska rozmów zechce wprowadzić regulamin płac. Obecny układ zbiorowy obowiązuje do końca stycznia 2015 roku.

Do końca tego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosi konkurs na operatora wyznaczonego do świadczenia powszechnych usług pocztowych, który przejmie obowiązki od 2016 roku. Do tego czasu takim operatorem jest Poczta Polska.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: poczta polska, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz