Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek akcyzowy. Prace nad projektem trwają

0
Podziel się:

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który nakłada akcyzę na gaz ziemny, trafił ponownie do komisji finansów.

Podatek akcyzowy. Prace nad projektem trwają
(http://www.gaz-system.pl)

Nowe prawo ma wprowadzić przepisy unijne dotyczące m.in. zwolnień z akcyzy.

W środę poseł PiS Henryk Kowalczyk złożył poprawkę dotyczącą utrzymania zerowej stawki akcyzy na CNG - sprężony gaz ziemny. We wtorek komisja finansów negatywnie rekomendowała tę zmianę. Jak tłumaczył wiceminister finansów Jacek Kapica, proponowana przez rząd stawka akcyzy na CNG jest znacznie niższa, niż w przypadku innych paliw silnikowych.

Argumentował, że mimo obłożenia akcyzą CNG nadal pozostanie konkurencyjne cenowo, ponieważ istnieją dodatkowe państwowe instrumenty wsparcia, obejmujące np. montaż instalacji czy zakup pojazdów na CNG.

Nowelizacja ma implementować do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy 2003/96/WE, dotyczącej opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. Obecnie w Polsce obowiązuje zwolnienie z akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych, jednak - zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym - zwolnienie to wygasa z końcem października 2013 roku.

Zgodnie z oceną skutków regulacji, gdyby projektowaną akcyzą objąć cały zużywany w Polsce gaz, to przyjmując poziom zużycia z 2010 r., czyli 14,4 mld m sześc., to podatek przyniósłby 535 mln zł. Jednak na skutek licznych zwolnień, dochody budżetu szacuje się na 116 mln zł rocznie.

Zwolnieniu podlega gaz przeznaczony do celów opałowych przez gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, wojsko, szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, żłobki i kluby dziecięce, szpitale, przychodnie i inne podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, organizacje pożytku publicznego.

Zwolnione z akcyzy mają być też paliwa gazowe przeznaczone do celów opałowych; chodzi o przewóz towarów i pasażerów koleją, wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu (kogeneracja), w prace rolnicze, ogrodnicze, hodowlę ryb oraz leśnictwo, procesy mineralogiczne, elektrolityczne, metalurgiczne itp. Zwolnieniem objęto również biogaz, używany w kogeneracji.

Zwolnieniu podlegać będzie także użycie wyrobów gazowych w celach opałowych przez zakłady energochłonne, w których wprowadzony został system podnoszący efektywność energetyczną. Za taki system projekt uważa m.in. ETS - czyli zwolnienie obejmuje instalacje objęte europejskim systemem handlu emisjami. Zakład energochłonny definiuje się jako podmiot, u którego udział zakupu wyrobów gazowych w wartości produkcji sprzedanej wynosi nie mniej niż 5 proc. w skali roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekonomiści oceniają 300 dni rządu Donalda Tuska - _ Pozytywne nastawienie do przedsiębiorców nie wystarczy w drugiej kadencji _ - uważają niektórzy eksperci.
Ustawa jednak mniej restrykcyjna? Nie 70, lecz 55 procent - do tego poziomu Senat obniżył docelowy poziom obowiązku sprzedaży za pośrednictwem giełdy przez firmy obracające gazem.
To rozwiązanie będzie niekorzystne dla firm Jeżeli rząd zaakceptuje propozycje dotyczące zwolnień z akcyzy w wersji resortu finansów, to z ulgi tej skorzysta tylko kilka przedsiębiorstw - ostrzegają urzędnicy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)