Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

0
Podziel się

Posłowie zajmą się zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu
(Piotr VaGla Waglowski/własność publiczna/wikipedia)
bDafYnph

Po godz. 9 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie rozpatrzą m.in. rządowy projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. zmian w ulgach podatkowych oraz projekty zarówno liberalizujące jak i zaostrzające prawo aborcyjne.

Jutro posłowie wysłuchają, na wniosek PiS, informacji ministra sprawiedliwości dotyczącej działań prokuratury po katastrofie smoleńskiej. Ma to związek z wiadomością, że ciało Anny Walentynowicz zostało zamienione z ciałem innej ofiary katastrofy.

Rano posłowie zajmą się zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które sprowadzają się do trzech elementów: ograniczenia przywilejów dla twórców; likwidacji ulgi internetowej oraz modyfikacji ulgi na dzieci. Zgodnie z projektem twórcy, którzy osiągają roczne dochody powyżej 85 tys. 528 zł będą mieli ograniczone możliwości skorzystania z ryczałtowych 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.

bDafYnpj

Projekt ogranicza także ulgę prorodzinną na pierwsze dziecko. To ograniczenie - zdaniem rządu - ma dotyczyć bogatych rodzin, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie. Dla rodzin z dwójką dzieci nic się nie zmieni; w przypadku trzeciego dziecka ulga wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i kolejne o 100 proc.

W porządku posiedzenia Sejmu są też dwa projekty zmian prawa aborcyjnego. Klub Ruchu Palikota opracował projekt zupełnie nowej ustawy o świadomym rodzicielstwie, która miałaby zastąpić obecną, uchwaloną w 1993 roku, ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Projekt RP zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży. Po tym terminie przerwanie ciąży byłaby możliwe w trzech określonych przypadkach: dla ratowania życia i zdrowia matki, jeśli płód byłby ciężko uszkodzony oraz jeśli ciąża byłaby wynikiem czynu zabronionego. Zabieg byłby refundowany przez NFZ.

Z kolei Solidarna Polska proponuje nowelizację ustawy z 1993 roku. Chodzi o wprowadzenie zakazu aborcji ze względu na trwałe i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

bDafYnpp

Sejm zajmie się też projektem Ruchu Palikota nowelizacji Kodeksu pracy, który ma na celu m.in. wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego z obowiązujących obecnie dwóch do ośmiu tygodni. Zgodnie z projektem, wykorzystanie urlopu ojcowskiego nie mogłoby odbywać się w tym samym czasie, co urlop macierzyński.

W Sejmie odbędzie się też pierwsze czytanie projektu ustawy PiS w sprawie powołania Rzecznika Praw Podatnika; miałby on bronić obywateli w postępowaniach przed urzędami i sądami administracyjnymi oraz kontrolować proces legislacyjny w dziedzinie podatków.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bDafYnpK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)