Notowania

podatek od kopalin
28.03.2012 11:47

Podatek od kopalin. Prezydent podpisał ustawę

Wprowadzany podatek w całości stanowić ma dochód budżetu państwa. Według resortu finansów będzie rocznie przynosił 2,2 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Chodzi o opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra.

Prezydent ustawę podpisał wczoraj, a w dzisiejszym komunikacie kancelaria napisała, że ustawa ma na celu wprowadzenie do polskiego systemu prawnego nowego podatku od niektórych kopalin, który należy do grupy danin nakładanych od wielkości urobku (wydobycia). Wprowadzany podatek w całości stanowić ma dochód budżetu państwa.

_ Zakres przedmiotowy opodatkowania obejmuje wydobycie dwóch rodzajów kopalin, tj. miedzi i srebra, przy czym opodatkowaniu podlegać będzie wydobyty metal, a nie rudy metalu. Podstawą opodatkowania jest ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie _ - czytamy w komunikacie.

W przypadku, gdy podatnik nie produkuje koncentratu z wydobytego urobku rudy miedzi, podstawę opodatkowania podatkiem stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w urobku rudy miedzi.

_ Obowiązek podatkowy co do zasady powstaje w dniu wyprodukowania koncentratu z wydobytego przez podatnika urobku rudy miedzi. Stawki podatku od kopalin mają charakter kwotowy i ustalane są odrębnie dla jednej tony wydobytej miedzi oraz jednego kilograma wydobytego srebra. Sposób ustalania stawek uzależniony jest od średniej ceny surowca _ - napisano w komunikacie. Ponadto w ustawie ustalone zostały maksymalne i minimalne limity stawek.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/m74853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/podatek;od;kopalin;kghm;boi;sie;o;swoja;sytuacje;finansowa,147,0,994451.html) *KGHM boi się nowego podatku * Miedziowy koncern ma przedstawić dziś kilkustronicową analizę konsekwencji wprowadzenia planów rządu. Kancelaria wyjaśniła, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, dokonujące w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej wydobycia miedzi oraz srebra.

Organami podatkowymi właściwymi w zakresie podatku od niektórych kopalin są naczelnik urzędu celnego oraz dyrektor izby celnej, wyznaczeni przez ministra finansów.

W komunikacie napisano, że zobowiązanie podatkowe w podatku od kopalin powstaje z mocy samego prawa, zaś podatnik zobowiązany jest bez wezwania obliczać i wpłacać podatek na rachunek właściwej izby celnej za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obok obowiązku zasadniczego ustawa nakłada także na podatników szereg obowiązków o charakterze instrumentalnym.

Według resortu finansów podatek od wydobycia miedzi i srebra przyniesie w 2012 r. budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach mniej więcej po 2,2 mld zł.

Wprowadzenie podatku od kopalin budzi zastrzeżenia partii opozycyjnych, według których będzie on mocnym uderzeniem w gospodarkę i obniży znacząco wartość KGHM. Także według niektórych ekspertów podatek może znacząco zmniejszyć potencjał rozwoju spółki i dywidendy w przyszłości

Sejm uchwalił ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin 2 marca. Senat, po rozpatrzeniu ustawy, przyjął ją bez poprawek 14 marca. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Klamka zapadła. "Rząd zarzyna KGHM" Cała opozycja była przeciwna nowemu podatkowi, jednak przepisy zostały przeforsowane przez koalicję.
Prof. Winiecki: Tańce wojenne wokół łupków O tym kto i dlaczego może torpedować polskie plany wydobycia gazu łupkowego, pisze członek Rady Polityki Pieniężnej.
Ograbią KGHM? Jest antyrządowa koalicja Posłowie PiS zapowiedzieli skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.
Tagi: podatek od kopalin, bronisław komorowski, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz