Notowania

szczyt unii europejskiej
28.06.2012 08:10

Podatek od transakcji bankowych? On to popiera

Rozpoczynający się dziś szczyt Unii Europejskiej będzie niezwykle trudny - uważa doradca prezydenta profesor Roman Kuźniar.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawiński/Reporter)

W jego opinii Europa zmaga się nie tylko z kryzysem strefy euro, ale ma do rozwiązania kilka ważnych problemów. Profesor pozytywnie ocenia pomysł wprowadzenia podatku od transakcji bankowych. W jego ocenie podatek byłby rekompensatą dla rządów za gwarancje dla systemów bankowych oraz narzędziem dysplinującym banki.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ROMANA KUŹNIARA:

-_ To zabawa w policjanta i złodzieja. Złodziejem są spekulacyjne rynki finansowe, które mogą robić właściwie wszystko i nikt złego słowa o nich nie powie. Rządy nie są natomiast w stanie złapać tego złodzieja. Tak że ten podatek od transakcji z całą pewnością mógłby być jednym ze środków dyscyplinowania rynków finansowych, jeżeli chodzi przynajmniej o pewien typ transakcji _ - mówi Roman Kuźniar.

Zdaniem profesora rozmowy na dzisiejszym szczycie mogą potrwać bardzo długo. W jego ocenie Niemcy nie są chętne na ustępstwa, których oczekują państwa południowo-europejskie. Profesor sceptycznie też odnosi się do projektu zmian zasady funkcjonowania strefy euro. Jego zdaniem praca nad projektem przygotowanym przez Hermana van Rompuya potrwają co najmniej kilka miesięcy, jeśli dziś państwa członkowskie dadzą zielone światło do rozmów nad nim.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/m221405.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;ue;w;zgodzie;hollande;i;merkel;demonstruja;jednosc,16,0,1114128.html) Chcą jeszcze więcej Europy. "Tyle solidarności, ile tylko możliwe" Pani kanclerz po ostatniej wypowiedzi w sprawie euroobligacji nieco złagodniała. To dobrze wróży na jutrzejszy szczyt Unii?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m220431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;ue;i;z;premierem;i;z;prezydentem;rumunii,8,0,1114120.html) Spór jak kiedyś w Polsce. Na szczyt pojadą... Rumuński Trybunał Konstytucyjny zakończył spór między prezydentem Traianem Basescu i premierem Victorem Pontą, orzekając, że Basescu również ma prawo reprezentować kraj na najbliższym szczycie unijnym w Brukseli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/m216473.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;hiszpanii;licza;na;czym;mozna;oszczedzic,164,0,1113508.html) Cofną refundację leków na katar. Bo kryzys Po czarnym poniedziałku na hiszpańskiej giełdzie i słabym wtorku, hiszpańska prasa donosi o kolejnych planach oszczędnościowych rządu w Madrycie.
Tagi: szczyt unii europejskiej, podatki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz