Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek od transakcji finansowych dzieli Paryż i Londyn

0
Podziel się:

- Nie zamierzamy pobudzać wzrostu w Europie czy Wielkiej Brytanii przez wprowadzenie nowego podatku, który uderzyłby zarówno w ludzi, jak i instytucje finansowe - powiedział brytyjski premier David Cameron.

Podatek od transakcji finansowych dzieli Paryż i Londyn
(PAP/ EPA)

_ - Nie zamierzamy pobudzać wzrostu w Europie czy Wielkiej Brytanii przez wprowadzenie nowego podatku, który uderzyłby zarówno w ludzi, jak i instytucje finansowe _ - powiedział brytyjski premier David Cameron przed rozmową z nowym prezydentem Francji Francois Hollande'em.

W czasie pierwszego spotkania Cameron i Hollande spierali sięna temat opodatkowania transakcji finansowych. Cameron wyraził opinię, że nie byłoby to rozsądne rozwiązanie.

Po 35-minutowym spotkaniu w rezydencji brytyjskiego ambasadora w Waszyngtonie obaj przywódcy oświadczyli, że popierają starania w sprawie redukcji deficytu i zachęt do wzrostu gospodarczego w Europie.

Cameron zaznaczył jednak, że podtrzymuje zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzenia podatku od transakcji finansowych, co było jednym z haseł kampanii wyborczej Hollande'a.

Obaj politycy spotkali się przed szczytem grupy państw G8 w Camp David.

Wielka Brytania sprzeciwia się podatkowi od transakcji dla całej UE, twierdząc, że byłby on skuteczny jedynie wówczas, gdyby obowiązywał globalnie. W przeciwnym razie zaszkodziłby interesom sektora finansowego w krajach europejskich, w tym zwłaszcza londyńskiego City. Londyn spiera się w tej kwestii z Paryżem i Berlinem, które popierają tzw. podatek Tobina.

Przywódcy rozmawiali też o Grecji; Hollande zadeklarował, że życzyłby sobie, by kraj ten został w strefie euro, ale to sami Grecy muszą wypowiedzieć się w tej sprawie.

Wcześniej Cameron wezwał do _ stanowczych działań _ zmierzających do opanowania kryzysu w strefie euro. _ - Wielka Brytania chce odnoszącej sukcesy strefy euro, do której trafia 40 proc. naszego handlu. Oczekujemy zdecydowanych działań ze strony krajów strefy euro w kwestii wzmocnienia banków, zapory ogniowej i w kwestii Grecji _ - mówił dziennikarzom.

Według brytyjskich źródeł rządowych Hollande powtórzył też w rozmowie z Cameronem zamiar wycofania francuskich sił bojowych z Afganistanu do końca tego roku, dwa lata przez terminem, do którego zobowiązało się NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/referendum;w;sprawie;euro;w;grecji;byla;propozycja,129,0,1088641.html) Rząd dementuje propozycję Niemiec dla Grecji Wszystkie greckie partie zareagowały na nią oburzeniem. Komuniści nazwali to szantażem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t202271.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bankructwo;grecji;minister;finansow;uspokaja,174,0,1087918.html) Jak bankructwo Grecji odbije się na Polsce? Polska jest dziś lepiej przygotowana na kryzys, niż w 2008 roku - twierdzi Jacek Rostowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t94165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory;w;grecji;powstal;nowy;rzad,46,0,1087278.html) Grecy mają nowy rząd. Jednak nie na długo W Grecji zaprzysiężono rząd tymczasowy, który ma kierować krajem do czasu kolejnych wyborów. Ponowne głosowanie zaplanowano na 17 czerwca.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)