Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek od zysków kapitałowych. W co inwestować by wyjść jak najlepiej?

0
Podziel się:

Podatek od zysków kapitałowych płacimy przez cały rok, bo nie jest on rozliczany dla wszystkich źródeł zysków wspólnie. Co zrobić, żeby uniknąć skomplikowanych procedur?

Podatek od zysków kapitałowych. W co inwestować by wyjść jak najlepiej?
(arrakasta - Fotolia.com)

Osoby, które oszczędzają wykorzystując różne formy inwestycji, podatek od zysków kapitałowych płacą przez cały rok, ponieważ nie jest on rozliczany dla wszystkich źródeł zysków kapitałowych wspólnie. Taki sposób rozliczania powoduje, że optymalizacja inwestycji pod względem opodatkowania może być skomplikowana.

W ramach funduszy parasolowych działają subfundusze, pomiędzy którymi można przenosić środki bez płacenia podatku od zysków kapitałowych. Takie rozwiązanie pozwala na wieloletnie realizowanie różnych strategii inwestycyjnych bez konieczności płacenia podatku. Podatek płaci się w momencie umorzenia jednostek funduszu parasolowego. Dużym minusem jest to, że w ramach funduszu parasolowego dostępne są subfundusze tylko jednego TFI.

W przypadku inwestycji giełdowych inwestor może wykorzystać dwa narzędzia: możliwość rozliczenia straty z lat ubiegłych oraz planowe osiąganie straty w danym roku podatkowym. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych przed końcem każdego roku wyznacza dzień, w którym transakcje po raz ostatni są rozliczane w ramach danego roku podatkowego.

Oznacza to, że inwestor, który posiada w danym dniu aktywa notujące stratę, może je sprzedać by wygenerować stratę podatkową. A następnie odkupić te papiery kolejnego dnia.

W ten sposób nadal będzie miał aktywa o podobnej wartości (zmiana ceny pomiędzy dwoma dniami nie powinna być zbyt duża), a w przypadku przyszłego wzrostu wartości aktywów będzie mógł wykorzystać stratę do obniżenia podstawy podatku w kolejnych latach. W 2012 roku ostatnim dniem do dokonania takiej transakcji był 20 grudnia.

Polisa czy oszczędności emerytalne?

Oszczędności zgromadzone w IKE (wchodzące w skład rozwiązań w ramach trzeciego filaru emerytalnego) będą zwolnione z podatku od zysków kapitałowych pod warunkiem utrzymania oszczędzania do 60 roku życia. W ramach IKE można m.in. oszczędzać na lokatach, inwestować w fundusze inwestycyjne czy samodzielnie inwestować na giełdzie. Trzeba pamiętać o dwóch ograniczeniach: rocznym limicie wpłat oraz możliwości posiadania tylko jednego konta IKE. W przypadku likwidacji IKE zysk z oszczędności zostanie opodatkowany.

W IKZE korzyść podatkowa jest uwzględniana co roku dzięki możliwość odliczenia wpłat do IKZE od podstawy opodatkowania. Przyszłe wypłaty z IKZE będą jednak opodatkowane na zasadach ogólnych, tak jak emerytury. W IKZE roczny limit wpłat odnosi się do wysokości zarobków inwestora i wynosi obecnie równowartość 4 procent podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne z poprzedniego roku. Inaczej mówiąc 4 procent zarobków brutto z poprzedniego roku. Osoby zarabiające więcej muszą pamiętać, że roczna suma wpłat do IKZE nie może przekroczyć 4 procent 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Produkty inwestycyjne w formie ubezpieczenia na życie i dożycie nie są objęte podatkiem od zysków. Taka konstrukcja stosowana jest np. w produktach strukturyzowanych. W tym przypadku wypłata świadczenia ubezpieczeniowego w przypadku śmierci jest niewielka, a w przypadku dożycia uzależniona od wyniku formuły inwestycyjnej. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę czy produkt oferowany w takiej konstrukcji pomimo korzyści podatkowej nie zawiera dodatkowych opłat i barier na wyjściu powodujących, że realny koszt inwestycji będzie ostatecznie wyższy niż np. w przypadku inwestowania w fundusze inwestycyjne czy asset management.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazu jeszcze nie ma, ale podatek już jest Ustawa ma zacząć obowiązywać od 2015 r., ale podatki, o których mówi, mają być pobierane od początku 2020 r.
Raport o OFE. Są pierwsze przecieki OFE przyczyniło się do znacznego pogłębienia długu publicznego Polski. Ekonomistów to nie dziwi. - To takie błędne koło - mówią o działaniu funduszy.
Raport o OFE pełen ciekawych wniosków Jednym z rekomendowanych w raporcie wariantów jest dobrowolność odkładania pieniędzy na emeryturę poprzez OFE.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)