Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek węglowodorowy trafi pod obrady ministrów

0
Podziel się:

Projektem ustawy, która wprowadza daninę, Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się 20 czerwca - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Podatek węglowodorowy trafi pod obrady ministrów
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Projektem ustawy, która wprowadza daninę, Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się * 20 czerwca *- poinformowało Ministerstwo Finansów. Do Komitetu przesłano też już projekt innych przepisów, mających ułatwić poszukiwania i eksploatację gazu z łupków.

Założono, że Ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym ma zacząć obowiązywać od 2015 r., ale podatki, o których mówi, mają być pobierane od początku 2020 r. Poziom przejmowanej przez państwo renty surowcowej ma być rzędu 40 proc.; w przypadku złóż konwencjonalnych ma to być ok. 42 proc., złóż niekonwencjonalnych - ok. 38 proc. Ostateczny projekt został już przesłany przez Ministerstwo Finansów do Komitetu Stałego RM i opublikowany.

Pierwszym elementem renty surowcowej będzie podatek od wydobycia niektórych kopalin, wynoszący w przypadku gazu konwencjonalnego 3 proc., gazu niekonwencjonalnego - 1,5 proc., a w przypadku ropy naftowej odpowiednio 6 i 3 proc. Dla konwencjonalnego gazu i ropy, wydobywanych spod dna Bałtyku, stawki są niższe o połowę - ze względu na specyfikę wydobycia - i wyniosą odpowiednio 1,5 i 3 proc.

Kolejnym instrumentem będzie specjalny podatek węglowodorowy o stawce od 0 do 25 proc., uzależnionej od relacji skumulowanych przychodów do skumulowanych wydatków - tzw. R-factor. Jeśli R-factor przekracza 1, oznacza to, że działalność wydobywcza przynosi zysk.

Dla R-factor mniejszego od 1,5 stawka wynosić będzie zero, dla 1,5 wyliczony według odpowiedniego wzoru podatek wyniesie 12,5 proc. i będzie rósł progresywnie do wartości R-factor równej 2, kiedy to osiągnie 25 proc. Ta stawka będzie też obowiązywać dla wyższych wartości R-factor.

_ - Rozwiązanie jest zatem formą elastycznego podatku dochodowego, który korzystnie wpłynie na decyzje inwestorów o podejmowaniu wydobycia, nie ograniczając go w początkowej fazie działalności nadmiernymi obciążeniami _ - zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

Kolejnymi elementami będą 19-proc. podatek CIT z nową stawką amortyzacyjną na odwierty, opłaty eksploatacyjne (których wysokość jest regulowana inną ustawą) oraz podatek od nieruchomości.

W środę Ministerstwo Środowiska wysłało do Komitetu Stałego projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, zawierający m.in. uproszczony model koncesjonowania i propozycje przyspieszenia procedur środowiskowych. Np. decyzja środowiskowa, która dziś jest warunkiem otrzymania koncesji, będzie wydawana tuż przed rozpoczęciem wiercenia, ale w czasie oczekiwania na nią będzie można prowadzić prace przygotowawcze.

Zgodnie z tym projektem Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE), który będzie obowiązkowym, państwowym udziałowcem wszystkich koncesji, będzie miał udział w zyskach proporcjonalny do udziału w kosztach, ustalonego na poziomie maksymalnie 5 proc. NOKE nie będzie miał prawa weta wobec pozostałych stron umowy o współpracy. Zamiast tego będzie mógł zgłosić zastrzeżenia, które będzie rozpatrywał resort środowiska.

W nowym reżimie prawnym będą wydawane tylko dwie koncesje - rozpoznawczo-wydobywcza oraz wydobywcza. Jeśli ktoś będzie się ubiegał wyłącznie o koncesję wydobywczą, organ koncesyjny sam przygotuje decyzję środowiskową i dopiero wtedy rozpisze przetarg na koncesję z gotową do wykorzystania decyzją.

Natomiast poszukiwanie złóż będzie się odbywało nie na podstawie koncesji - jak dzisiaj - ale zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, które - przy braku sprzeciwu - w ciągu 30 dni nabierze mocy.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz łupkowy w Polsce. Będą wyższe podatki Nie będzie specjalnego urzędu do spraw wydobycia gazu łupkowego. Będą za to wyższe podatki od złóż gazu i ropy.
Jan Krzysztof Bielecki dla Money.pl: Wiemy komu zabrać pieniądze Szef doradców ekonomicznych Donalda Tuska ujawnia finansowe plany rządu. Mówi, co czeka OFE.
Gazu jeszcze nie ma, ale podatek już jest Ustawa ma zacząć obowiązywać od 2015 r., ale podatki, o których mówi, mają być pobierane od początku 2020 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)